| marius_8815 a întrebat:

am dureri mari la picioru drept, la testiculu drept si la ficat, as vrea sa stiu din ce cauza am dureri la picior din cauza ficatului sau a testicului? am facut RMN la picior si nu am nimic

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
soothe
| soothe a răspuns:

Coane, du-te la un acupuncturist ca te rezolva in cateva sedinte. Durerile sunt pe merdianul energetic Ficat (este singurul care trece prin organele de reproducere). Ai un blocaj energetic.
Cel mai simplu este sa faci bai fierbinti la picioare si maseaza punctele care se afla la trei degete de linia mediana a abdomenului la acelasi nivel cu simfiza pubiana (cate 2-3 minute in fiecare zi). Oricum trebuie sa ne dai mai multe amanunte, de cand, cat, cu ce ocazie au aparut, cedeaza la ceva, etc

2 răspunsuri:
| ThePunisher a răspuns:

S-ar putea sa fie apendicita, iar durerea sa radieze in testicol si ficat... du-te la doctor si nu mai sta sa pui intrebari pe TPU, pe bune, mergi la doctor

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Descrie durerea; Cand a aparut, debut, iradiere, caracter continua/colicativ/intermitent. Ai si alte simptome in afara de dureri: te doare cand urinezi, are urina o culoare sau un miros caracteristic; testicolul e dureros la palpare, e tumefiat/ sacul scrotal e edematiat? Hepatalgia apare la palparee sau spontana; ai hepatomegalie? Tu crezi ca aici se poate face anamneza sau examen obiectiv? Du-te la un medic competent, si rezolva situatia, nu cauta raspunsuri pe internet. Aici s-a ajuns? Sa blamati medicii si sa va luati informatiile de pe internet? Educatia voastra sanitara tinde spre ZERO!