| Janabi777 a întrebat:

Am facut avort medicamentos in saptamana a 6 a de sarcina.
Am luat prima pastila pe cale orala, apoi la interval de 36h mi-a aparut sangerarea si am introdus in vagin alte 4 pastile.
Problema este ca de pe data de 18/19 eu inca am sangerari.
Prima zi am avut dureri enorme, apoi am eliminat cheaguri ft mari de sange cu tot cu fat, apoi au fost sangerari din ce in ce mai mici. Ieri am avut niste cheaguri de sange cat oul de gaina. Precizez ca
Nu mai am dureri deloc.
Este normal? Sa ma ingrijorez?
Marti merg la control.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Nu suntem noi sa te judecam. Dar avortul nu e ca si cum ai lua un Paracetamol, pastila aia iti bombardeaza organismul, e normal sa nu fie tocmai placut. Eu zic sa te ingrijorezi daca mai apar alte simptome grave gen dureri foarte mari, sangerari masive, pierderea cunostintei etc. Atunci e de sunat la ambulanta direct.

| ItsMaxi a răspuns:

Suna asa de infricosator... oricat de oribil te-ai fi simtit ca ai aflat ca esti insarcinata, nu trebuia sa faci asta, mai ales daca partenerul ar fi tinut la tine sau nu; eu una nu as fi avut atata tarie in p###a sa scriu asa ceva pe internet, ti se pare normal sa arunci un fat in wc si sa tragi apa dupa el, de parca ar fi un peste din acvariu sau hartia igienica? Mai bine te documentai pe internet despre o clinica care iti oferea niste pastile si acelea distrugeau din interior... fara atata chin de a scoate afara. e problema fiecaruia ce face, doar ca sunt sanse daca mai repeti procedura de genul, sa nu mai ai copii toata viata, chiar si cand o sa ii doresti. Iar ala care te-a lasat insarcinata ti-a propus asta sau ti-a zis din start ca nu are nici o treaba, paraseste-l cat timp mai poti. Si nu mai sta cu persoane de genul. Acum poate nu realizezi, poate te-ai speriat sau esti o copila, dar pentru binele tau, sper sa fi fost prima si ultima oara cand ai fost in stare de asa ceva, ti-am zis, daca nu esti la prima abatere sau o vei mai face, sunt sanse de 90 % poate chiar mai bine, sa nu mai poti face copii. Pe viitor spune-i mamei tale, bunicilor, alor tai, si ei vor incerca sa te ajute cum pot.

| Sara1248 a răspuns:

Raspunsul cel mai corect il vei afla marti. Aici nu suntem specialisti, ne dam doar cu parerea si te putem duce in eroare. Ai putina rabdare si vei afla. happy