| Adina1821 a întrebat:

Am facut un test de sarcina astazi si o linie a iesit orizontala si una verticala care dupa 20 de min a disparut, ce crezi ca inseamna asta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Adica ti-a aparut o cruce? Minuneee!

| Catrice a răspuns:

Testul acela nu are instrucțiuni? De ce nu le citești?

| Adina1821 explică (pentru Catrice):

Le am citit si as facut exact ca in instructiuni

| SkyPilot a răspuns:

Ca te-ai grabit, iar testul este neconcludent. Mai stai trei zile, fa din nou testul, iar daca iese negativ repeta-l dupa alte 2-3 zile. Citeste mai intai prospectul si aplica testul intocmai. Si sa nu fie expirat.
Parerea mea este insa ca sansele sa fii gravida sunt minuscule.

| Adina1821 explică (pentru SkyPilot):

Sanse sunt destule ca am facut la ovulatie si am si simptome

| Lioana a răspuns:

Sunt sanse mari sa fii insarcinata in faza incipienta si de aceea testul nu a iesit clar. Incearca sa faci alt test peste o saptamana.

| Adina1821 explică (pentru Lioana):

Ce este faza incipienta?

| Lioana a răspuns (pentru Adina1821):

Adica nu a trecut suficient timp de la conceptie incat sa se vada semnele pe testul de sarcina. Trebuie sa fie minim 2 saptamani de la conceptie ca sa se vada pe test.
Hormonul HCG existent la femeile insarcinate si pe care il depisteaza testul de sarcina este prezent in sange si urina cu incepere de la 10-14 zile si dureaza pana la 12 saptamani de la conceptie.

| Adina1821 explică (pentru Lioana):

Multumesc dar dupa calculele mele ar fi sarcina de 5 saptamanii ceea ce inseamna ca nu e normal ca testul sa iese asa

| Lioana a răspuns (pentru Adina1821):

Mai incearca o data cu alta marca de test.

| Adina1821 explică (pentru Lioana):

Am incercat si barza si la fel mi s-a intamplat o linie orizontala si una verticala

| Lioana a răspuns (pentru Adina1821):

N-am mai auzit de linii verticale. Eu stiam ca sunt 2 linii orizontale in caz de sarcina sau o singura linie daca nu e sarcina. Asa sunt facute testele mai nou? Citeste pe instructiunile testului si vezi ce inseamna acea linie verticala.

| Adina1821 explică (pentru Lioana):

Nu scrie pe instructiuni absolut nimic de acea linie si l am facut corect dupa instructiuni dar nu stiu ce s-a intamplat cu testele de mi au iesit identice

| Lioana a răspuns (pentru Adina1821):

Inteleg. Ar fi bine sa intrebi un medic ginecolog acest lucru.

| vladorcolac a răspuns:

Felicitari pentru sarcina

| Adina1821 explică:

Sa inteleg ca este bebe?

| Aandreea56 a răspuns:

Deci cum a fost pana la urma?

| Aaallliiinnnaaa a răspuns:

Buna. Aceiași probleme o am si eu acum. Am făcut testul si mi-a iesit o linie dreaptă și una verticala. Cea verticala mi-a aparut un pic mai tarziu. După 3-4 zile mi-a venit menstruatia. Nu inteleg ce se întâmplă. Cine stie ce este

| Lara3346 a răspuns:

Pana la urma ai aflat?