| anonim_4396 a întrebat:

Am fost ieri la strand si am stat toata ziua la soare fara sa folosesc crema(doar ulei de masline pe unele locuri gen umeri sau abdomen care se stie... e tocmai pentru bronzat, nu pentru protejat.) si acum sunt toata rosie(pe partea din fata, pe spate m-am bronzat ff putin! deci sunt in 2 culori!). ma ustura foarte rau, piele este foarte fierbinte si nu stiu ce sa fac... hidratare la ""greu", dus "calai", comprese cu apa rece, am baut multa apa pentru hidratarea pielii, insa arsurile nu ma lasa deloc. A mai patit cineva? Stiti ce as putea face? Cam in cate zile ma lasa arsurile? Stii ca a fost o neglijenta din partea mea sa nu folosesc crema si sa stau la soare. dar chiar nu mai pot de usturimi, mancarimi si chiar dureri. Va rog sa nu-mi raspundeti cu "trebuia sa nu stai la soare! Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Mergi la orice magazin şi găseşti cremă cu care să te dai după ce te-ai expus la soare, are efect calmant şi nu o să te mai usture.

| georgegs a răspuns:

Pune.iaurt.rece(iaurt.acru)de.ala.fara.fructe
sau.gust.de.fructe.

| PeeWeeVi a răspuns:

Trebuie sa dai cu iaurt si sa stai asa cu el pe arsuri.
Pa! Sper sa-ti treaca!