| Sara2 a întrebat:

Am fost la ginecolog că aveam usturimi si mancarimi în zona intima, şi scurgere albicioasa. Mi-a dat un tratament pe care l-am urmat, apoi mi-a refăcut analizele si mi-a zis ca sunt bine, am vindecat candidoza. Acum nu mai am scurgeri, dar mâncarimi si usturimi tot am. Ce sa fac? Ce alte cauze pot fi? sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Te-ai reinfectat, fie prin contact sexual cu o persoana care nu a facut tratamentul corect, fie prin administrarea de antibiotice, fie prin lipsa de sterilizare a prosoapelir, chilotilor, etc

| Violleta2022 a răspuns:

Evident ca candida a revenit, probabil te-ai re-contaminat facand sex cu iubitul, care nu a facut tratamentul impotriva candidei.
cand ai candida sau o alta boala cu transmitere sexuala, se impune tratemnt obligatirou la ambii partneri de sex, concomitent (in acelasi timp), pana la terminarea lui, tocmai pentru a se evita reinfectarea.
Dar omul invata din greseli, sau cand se satura de durere si usturime!
Acum, trebuie sa o iei de la capat, cumparand tratament pentru amandoi si abtineti-va sa aveti sex 1 luna, pana terminati tratamentul complet, apoi faci o noua analiza, care sa spuna ca nu mai ai candida.

| neprihanitul a răspuns:

Nu mai pune intrebari de genul aici! Pentru asta sunt doctorii si spitalele. In felul asta atragi atentia la toti smintitii