| anonim_4396 a întrebat:

BUNA
Am fost la un cabinet de planning familial sa-mi recomande anticonceptionale.
Mi-a facut un control ginecologic si mi-a sps ca am o secretie si o mica rana pe col si mi-a recomandat sa fac un examen de secretie.
Am fost si mi s-a recoltat, dupa ce primesc rezultatul si daca imi gaseste ceva este nevoie de un tratament medicamentos.
Intrebarea mea este: sa merg inapoi la medicul de la planning familial sa-mi recomande un tratament sau sa merg cu rezultatul la un medic ginecolog?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| VampireKnight a răspuns:

Eu spun sa te duci cu rezultatul la un medic ginecolog experimentat

2 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Probabil medicul tau de planning este tot ginecolog, asa ca poti merge tot la el. Nu uita de un test Papanicolaou (obligatoriu daca ai rana pe col). Daca nu ti l-a recoltat, va trebui sa mergi la un ginecolog care recolteaza pentru Papanicolaou.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Mergi la medicul ginecolog pentru tratament specific.
Trebuie să cauterizezi rana de pe colul uterin.
Pe perioada tratamentului se suspendă activitatea sexuală și partenerul se tratează și el pentru a combate orice recidivă.
Cauterizarea nu doare absolut deloc, mergi fără teamă.
Sănătate.
Pa, pa.