| Juliapasavento a întrebat:

Bună ziua! În luna decembrie anul trecut am fost la un control ginecologic la care s-a recoltat test Papanicolau, în luna ianuarie rezultatul a venit: Candidoza.
Am luat medicamentele prescrise și am cerut sa mi se prescrie și anticonceptionale. Medicul mi-a recomandat Midiana Zilnic. L-am luat în prima zi a menstruatiei însă în fiecare zi am avut sangerari, azi am de luat ultima pastila din blister și de ieri am început sa am sangerari mai mari. Este posibil sa îmi vina deja menstruatia?
O sa ma programez și pentru consultant, dar vreau sa va cer și vouă părerea, dacă ați mai pățit sau nu?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Programeaza te urgent la ginecolog, numai sta sa astepti raspunsuri, fiecare femeie este unică si la fel simptomele, nu sunt aceleasi la toate femeiile, mergi la medic este cel mai bine.

| dullcat a răspuns:

Buna.Ar fi trebuit sa te informezi foarte bine despre anticonceptionale dinainte.Sangerarea intre menstruatii este un efect advers destul de comun.

,, Aproximativ 50% dintre femeile care iau anticonceptionale sustin ca s-au confruntat, in primele 3 luni de la inceperea tratamentului, cu sangerari intermenstruale. Sangerarile acestea apar din cauza faptului ca progesteronul actioneaza prin subtierea endometrului, care nu mai este viabil pentru a sustine implantarea.'' - https://www.catena.ro/......e-sa-stiti

https://www.medicover.ro/......,650,n,286

https://www.royalhospital.ro/......eptivelor/

https://www.medlife.ro/......sange.html

| Sophieka a răspuns:

Ai avut starile / simptomele candidozei sau ai mers doar la un control unde ai aflat fara sa stii ca ai avea candidoza?
Presupun ca a fost candidoza interioara?