| Sucki a întrebat:

Buna, am fost la un control ginecologic iar doctorul mi-a spus ca am boala inflamatorie pelvină, dar ea mi-a zis ca e o simpla răceala și ca n-am de ce sa-mi fac griji, cum adică răceala? Boala inflamatorie pelvină nu e răceala din câte știu eu...care e părerea voastră?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| corbulalbrosu a răspuns:

Este IMPOSIBIL ca un medic ginecolog sa faca o astfel de afirmatie de-a dreptul IMBECILA. Boala inflamatorie pelvină (BIP) adica ANEXITA este o boala infectioasa care este provocata de bacteriile care patrund in VAGIN si de acolo in UTER de cele mai multe ori în timpul actului sexual. De obicei/regula, boala inflamatorie pelvina (anexita) este provocata ce catre bacteriile care produc bolile cu transmisie sexuala (BTS-URI) cum ar fi : gonoree provocata de bacteria Neisseria gonorhoea sau infectia cu Chlamydia trachomatis. De asemenea in vagin pot sa ajunga bacterii provenite din zona anala, care pot sa patrunda in vagin in timpul spalaturilor vaginale, ori a unui sex vaginal dar care a urmat unui sex anal, fara ca penisul sa fie bine spalat. NO COMMENT

| sofisis a răspuns:

Clar nu e raceala si poate da chiar infertilitate daca nu este tratata corespunzator. Mergi la alt medic, clar!