| LlamaWSS a întrebat:

Am fost recent diagnosticat cu candida in gura, candida fiind o ciuperca.
Am dureri de gat si tuse.
Vreau sa-mi spuneti daca fumatul afecteaza ciuperca foarte tare?
Majoritatea dintre voi o sa-mi spuneti ca afecteaza in general fumatul dar eu altceva intreb "aviz amatorilor".
Multumesc anticipat, funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Arthiom a răspuns:

Intr-adevar, fumul de tigara dauneaza mucoasei bucale, faringelui si cailor respiratorii cum a spus si onasis, si poate ingreuna sau impiedica vindecarea(depinde acum de la caz la caz). Insa nu cred ca candida ai facut de la fumat, ci de la ceva infestat care a ajuns in gura, (e posibil sa fie de la tigari dar nu cred). Totusi, ai putea sa raresti fumatul sau sa incerci sa te lasi in perioada de vindecare.

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Fumatul, este foarte nociv pentru mucoasa cavitatii bucale, faringelui si a cailor respiratorii inferioare.
Daca poti, este indicat sa te lasi de fumat

| Nomoreregretstb a răspuns:

Afecteaza oarecum..Incearca sa raresti fumatul