| tweety21 a întrebat:

e ciudat ce o sa va intreb, pentru mine da.
E adevarat ca te poti casatorii de la15 ani cu un baiat major fara acordul parintilor doar cu aviz de la medic ca esti sanatoasa, tu fiind insarcinata?
Vreau raspunsuri serioase, dau funda!
Multumesc anticipat!

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Nu, nu este adevarat. Uite ce zice legea:
(1) Căsătoria se poate încheia dacă viitorii soţi au împlinit vârsta de 18 ani.
(2) Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate căsători în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea părinţilor săi sau, după caz, a tutorelui şi cu autorizarea instanţei de tutelă în a cărei circumscripţie minorul îşi are domiciliul. În cazul în care unul dintre părinţi refuză să încuviinţeze căsătoria, instanţa de tutelă hotărăşte şi asupra acestei divergenţe, având în vedere interesul superior al copilului.
(3) Dacă unul dintre părinţi este decedat sau se află în imposibilitate de a-şi manifesta voinţa, încuviinţarea celuilalt părinte este suficientă.

Fara acord parintesc te poti casatori numai dupa 18 ani. Dupa ce ai implinit 16 ani, pentru motive intemeiate (o sarcina de exemplu) te poti casatori cu aviz de la medic (ca ai discernamant, nu ca esti sanatoasa) si cu acordul scris al ambilor parinti, sau al parintelui care exercita autoritatea tutelara in caz de deces al unui parinte sau divort. Daca nu ai acordul parintilor, poti apela la autoritatea tutelara, dar extrem de rar aceasta decide impotriva deciziei parintesti.

| mgtow a răspuns:

Trebuie sa ai 16 ani ca sa te casatoresti fara acordul parintilor.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Deci in primul rand doar la 18 ani te casatoresti fara acordul parintilor. Intre 16-18 ani e legal sa te casatoresti cu acordul parintilor.

Problema ta insa e in alta parte, daca voi ati facut sex inainte sa implinesti 15 ani (si probabil ati facut) iar al tau "iubi" e major va face inchisoare pentru sex cu minori

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este adevărat!

"CAPITOLUL II - Încheierea căsătoriei :

SECŢIUNEA 1 - Condiţiile de fond pentru încheierea căsătoriei :

Art. 272 - Vârsta matrimonială :
(1) Căsătoria se poate încheia dacă viitorii soţi au împlinit vârsta de 18 ani.

(2) Pentru motive temeinice, minorul care a împlinit vârsta de 16 ani se poate căsători în temeiul unui aviz medical, cu încuviinţarea părinţilor săi sau, după caz, a tutorelui şi cu autorizarea instanţei de tutelă în a cărei circumscripţie minorul îşi are domiciliul. În cazul în care unul dintre părinţi refuză să încuviinţeze căsătoria, instanţa de tutelă hotărăşte şi asupra acestei divergenţe, având în vedere interesul superior al copilului.

(3) Dacă unul dintre părinţi este decedat sau se află în imposibilitate de a-şi manifesta voinţa, încuviinţarea celuilalt părinte este suficientă

(4) De asemenea, în condiţiile art. 398, este suficientă încuviinţarea părintelui care exercită autoritatea părintească.

(5) Dacă nu există nici părinţi, nici tutore care să poată încuviinţa căsătoria, este necesară încuviinţarea persoanei sau a autorităţii care a fost abilitată să exercite drepturile părinteşti." - SURSA = Noul Cod Civil :
http://legeaz.net/......casatoriei

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Nu este adevarat si el probabil stie acest lucru.

| Emilian65 a răspuns:

Nu stiu daca un medic isi risca meseria ca sa-ti dea tie acordul sa te mariti, fara acordul parintilor cu unul mai mare ca tine.

| NameHarris a răspuns:

laughingNu esti sanatoasa ai boala ''prima dragoste'' dupa pararea ma toti la prima dragoste ne dorim acelasi lucru sa fim cu aceea persoana toata viata dar cand ajungi la 18-19 stai si te gandesti ce ai vrut sa faci vei radewinking Viata adevarta o cunosti de la 17 -18 aniwinking

Răspuns utilizator avertizat