| anonim_4396 a întrebat:

Buna!
Am fost saptamana trecuta la medicul ginecolog si mi-a spus ca am un inceput de rana pe colul uterin. Urmez un tratament cu cervugid si inca 2 medicamente. Ce ma sperie foarte tare este ca am citit pe mai multe forum-uri si multa lume zicea ca exista riscul de a face cancer de col uterin. Chiar asa este? Medicul nu mi-a recomandat sa fac testul Babes-Papanicolau, in schimb, mi-a spus sa revin la control peste 2 saptamani. Ce sa fac? Sa cer sa mi se faca testul? Adica am motive de ingrijorare sau in urma tratamentului o sa fie ok? Precizez ca am 21 de ani si mi-am inceput viata sexuala in urma cu 2 luni.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Testul Papanicolau ti-ar fi iesit oricum modificat de vreme ce ai deja o rana pe col, asa ca nu este util in acest stadiu. Fa tratamentul si du-te la reevaluare. Daca rana aparent a trecut, solicita test Papanicolaou. Daca nu a trecut, fa si o fenotipare HPV>

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Îi ceri la următorul control medical şi acest test.
Rana de pe colul uterin dacă nu este tratată corespunzător medicamentos cât şi cauterizarea rănii poate duce pe viitor la un cancer de col uterin.
O dată pe an este recomandat să se facă un test Papanicolau sau ori de câte ori există suspiciuni.
Sănătate şi mare grijă la igiena personală cât şi a partenerului.
Pa, pa.

| marymaryanne a răspuns:

Exact la 21 de ani am avut si eu aceeasi problema ca si tine.insa eu mi-am facut testul papanicolau apoi miau cauterizat rana apoi mi-au dat ovule si am facu spalaturi cu irigatorul cu ceai de musetel seara inainte de culcare.parerea mea e sa ceri sa-ti faca cauterizarea.va durea un pic dar te vindeci.este cea mai sigura cale de a scapa de infectii sau alte proleme. te rog ia-ti inima in dinti si mergi la medic.iti doresc multa sanatate

| marymaryanne a răspuns:

Si inca ceva.trebuie sa-ti faci neaparat testul daca in caz ca te hotarasti sa faci cauterizarea caci trebuie sa-l faci si dupa cauterizare. pup