| anonim_4396 a întrebat:

Am 19 ani si azi am fost la consult la ginecolog. După examinare mi-a spus ca am o mica rana pe colul uterin, dar ca nu e nimic grav, secretiile si restul fiind in regula. Mi-a sugerat sa fac un test Papanicolau peste o luna, dar eu atunci voi fi deja mutata din tara. Sunt foarte ingrijorata si nu stiu ce sa fac pentru ca nu mi-a recomandat niciun tratament sau asa ceva, iar din cauza ca m-am pierdut cand mi-a spus am uitat sa o intreb si daca mai pot avea realatii sexuale sau daca afecteaza rana cumva. Ma gandesc ca daca chiar era ceva grav probabil ma atentiona. Aveti vreun sfat sau vreo idee despre ce pot face? Sunt foarte speriată momentan. Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| AndreiWeisz a răspuns:

Habar n-am, dar logica imi spune ca ar trebui sa eviti contactul sexual pentru cateva zile, poate va cicatriza mai repede.

| Andpmand a răspuns (pentru AndreiWeisz):

Mi-a răspuns ca e ok, pot face. Si daca ar fi sa întrerup ar trebui o perioada mult mai mare pentru ca vindecarea dureaza mai mult.