cami
| cami a întrebat:

Femeile care nu si-au inceput viata sexuala au vreun risc sa faca cancer de col uterin? Testul Papanicolau este valabil si pentru ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Virginele au un risc foarte scazut sa faca cancer de col uterin, aproape nul. Stiu ca se poate face testul Papanicolaou in conditii speciale si pentru fete cu himenul intact, dar este recomandat doar la cele cu factori de risc (infectie cu HPV capatata intrauterin).

3 răspunsuri:
| nicky a răspuns:

Riscul e mic daca esti virgina iar testul se face dupa varsta de 25 ani.

| mioara a răspuns:

Dece sa risti fa testul

mumoasa
| mumoasa a răspuns:

SE POATE DAR RARE ORI SE INTAMPLA CA FEMEILE ACELE SA FACA CANCER DE COL UTERIN.