| Ðσℓℓɴιηנα a întrebat:

Bunahappy am gastrita si o prietena mi-ai spus ca pot face ulcer daca nu respect regimul. Si nu prea l-am respectat pentru ca am mai avut acum o luna inca odata gastrita si cred ca s-a vindecat, da nici atunci nu mi-o pasat de regim. E adevarat ca pot face ulcer daca nu-l respect? Si ulcerul se poate vindeca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| 0rlando a răspuns:

Nu mai devia de la regim, că este foarte periculos. Ulcerul nu se vindecă cu nimic, poți doar să ameliorezi durerile cu antibiotice, dar chiar li așa, dacă nu se respectă regimul, poate surveni decesul. Ține-te de regim, ca să nu faci ulcer. E pentru binele tău.

| Ðσℓℓɴιηנα explică (pentru 0rlando):

Da nu prea pot ca eu sunt obisnuita sa mananc legume si fructe crude zilnic. si nu mai am voie crying nu mananc porcarii ca chipsuri, ciocolata si alte alea...

| 0rlando a răspuns (pentru Ðσℓℓɴιηנα):

Mi se pare ciudat că ți-a interzis medicul fructele și legumele, dar nu ai ce face. Nu mori dacă o dată la nu știu cât timp mai calci strâmb, dar să nu-ți din asta un obicei.

| Ðσℓℓɴιηנα explică (pentru 0rlando):

Fructe in compot sau altceva da nu crude si legume fierte sau in supe dar nu crude. si trebuie sa tin regimu asta 2-3 saptamani deci nici de ziua mea nu pot sa mananc ce vreau sad

| 0rlando a răspuns (pentru Ðσℓℓɴιηנα):

Îl ții până la ziua ta, îl întrerupi atunci și după ziua ta, mergi mai departe cu el.

| Ðσℓℓɴιηנα explică (pentru 0rlando):

La asta nu m-am gandit laughing merci :*

| 0rlando a răspuns (pentru Ðσℓℓɴιηנα):

Cu plăcere happy

7 răspunsuri:
| Adina77 a răspuns:

Da,e adevarat ca poti face ulcer.
Si in final, un ulcer perforat se opereaza.