| anonim_4396 a întrebat:

Hey! Cam in cat timp se poate scăpa de gastrită/ulcer cu regim? Am luate pastile dar inca mai am ceva dureri/disconfort!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se poate scăpa cu pastile.

| anonimg a răspuns:

Gastrita este inflamarea mucoasei gastrice cauzata in general de obiceiuri alimentare neadecvate sau de substante agresive fata de stomac, cum ar fi:
-bauturile alcoolice si cafeaua;
-anumite medicamente, in special antiinflamatoarele, ca aspirina;
-alimentele sau bauturile excesiv de fierbinti (cum e ceaiul) sau de reci (cum e berea sau inghetata);
-tutunul. Fumatul elibereaza nicotina si gudroane, care se dizolva in saliva si ajung in stomac unde pot cauza gastrita.
Este necesar o dieta usoara si blanda care sa nu irite stomacul, si sa se evite orice ar irita mucoasa gastrica, cum ar fi tutunul sau tensiunea nervoasa.
Medicamentele au efecte minore daca nu se corecteaza obiceiurile alimentare si stilul de viata.

Creste consumul de: cartofi, ovaz, orez, morcovi, avocado, dovleac, varza murata, miere.
Trebuie sa reduci sau sa elimini consumul de: bere, bauturi alcoolice, bauturi excitante/racoritoare, cafea, condimente picante, carne, zaharuri, inghetata, citrice.
Alimente bune pentru stomac sunt si: ananasul, ardeiul, cartoful si varza.
Zeama de la cartofi cruzi este foarte buna pentru dureri de stomac.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Se poate scăpa de ulcer in 3 săptămâni cu regim si argila luata intern. Eu așa am scăpat de ulcer duodenal. Adevărul este ca mai iau uneori argila ca prevenție.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Urmeaza tratamentul si poti scapa cam intr-o luna, bineinteles asta daca nu vorbim de ceva grav

| Alinailies a răspuns:

Eu mi-am revenit cu ceai de galbrnele, beam dimineata pe stomacul gol o cana cu ceai, cam in doua saptamani stomacul meu s-a calmat si am renubtat la pumnul de pastile luate zilnic.