| anonim_4396 a întrebat:

Am hemoroizi externi de mai bine de o saptamana, am fost la medic mi-a dat tratament... dar nu ma ajuta cu nimic. M-am sfatuit cu mai multe persoane, mi s-a zis ca ar fi bine sa fac "operatia" aia cu laserul, mi s-a mai zis alte cai naturale si ca nu ar fi necesara neaparata operatia dar oricum o sa ii am pe viata.
Daca stiti ceva concret ce as putea face pentru ameliorarea durerii, as fii recunoscator. Dar am nevoie de ceva concret... chiar si daca tine de dieta. M-am documentat mult, stiu ce trebuie sa evit, cand e bine sa mananc si dupa cat timp din nou, am nevoie de multe fibre.

Multumesc ca ati citit. Numai bine.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Lasand la o parte faza cu dieta bogata in fibre (asta pentru a avea un tranzit intestinal fluent, fara constipatii care duc la marirea hemoroizilor) si fara mancaruri picante, te-as sfatui sa cauti un pic pe net pozitia corecta la wc.

Tin minte ca la un moment dat citisem cat de importanta este pozitia in care stai la wc, si anume sa fie ghemuit.

Daca dai de articolul original (era unul destul de lung) vei vedea catre final si prezentarea unui studiu despre cum afecteaza hemoroizii aceasta pozitie, pe 2 saptamani: majoritatea rezultatelor erau puternic imbunatatite.

Te uiti tu si te prinzi. Respectivul articol nu reprezenta o reclama pentru nici un produs. Pur si simplu explica cum se intampla si de ce.

Daca nu il gasesti, spune-mi te rog sa ma uit si eu un poc.

Sper ca te-am ajutat...

8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
Uite ce am gasit.
http://www.sfatulmedicului.ro/......erni_10577
http://ceaiurihemoroizi.page4.me/
Incearca, dar poti cere si sfatul medicului sa vezi ce are de zis.
O zi buna:)

| RAY a răspuns:

Personal si eu am avut probleme dar cu o dieta bogata in fibre face minuni, e ok operatia dar tot trebuie sa urmezi un stil de viata sanatos

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Poti sa imi dai detalii mai amanuntite in legatura cu dieta? big grin

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Brocoli,sfecla,varza,mere etc evita carnea prajita, painea si bea apa multa

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Mersi frumos :3

| Anonimuserr a răspuns:

Bun să o lum cu începutul.
Există și remedii naturale pentru hemoroizii externe cum ar fi,, băi de șezut cu cozi de vinete" adică faci infuzie de cozi de vinete și o pui într-un lighean.
De asemenea pentru ameliorarea simptomelor poți folosi hemorzon.
Există și o cremă extrem de eficientă în care mulți spun că ar fi scăpat de hemoroizi permanent cu acest remediu https://hemostop.ro/
Operația cu laser este bun dar asta depinde de tine, dacă tu vei face mișcare vei avea un stil de viață mai sănătos nu vei mai face în viitor. Dar eu zic momentan să nu te pripești să încerci cu alte remedii.
Există și exerciții Kegel eficiente pentru a scăpa de hemoroizi. http://www.csid.ro/diet-sport/sport/exercitiile-kegel-cum-se-fac-3607721/
http://trateazafisurileanale.com/......hemoroizi/
http://medguru.ro/......hemoroizi/
Vezi și http://farahemoroizi.com/
Nu știu dacă sunt adjuvante saă nu dar în orice cdaz mulți au scăpat cu aceste metode prin urmare sunt tratamente eficiente. În timp se vor vedea roadele.
Sedentarismul nu este bun sub nici o formă și stilul de viață alert, stres, nervi mâncare scursă.
Sănătate!

| Sociomaniac a răspuns:

Hemoroizii intr-adevar ii ai pe viata, poti doar sa ii ti in frau, ti-as recomanda sa mananci mancaruri preparate in casa ( in special lichide gen ciorba ). Sper ca te-am ajutat

| anonim_4396 explică (pentru Sociomaniac):

Mersi, dar asta fac deja>.