| claudiu_9632 a întrebat:

am is eu o intrebare si e destul de urgent raspunsul. oare de ce prietena mea e pe ciclu de aproape 2 saptamani? ce poate avea? sigur ceva nu e bine. va drog raspundeti lucruri serioase nu tot felul de prostii
.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
11 răspunsuri:
| simina a răspuns:

Probabil este o dereglare hormonala cel mai bine un set de analize si un medic sint singurele solutii.

| Tsunade99 a răspuns:

Mie mi-a venit la inceput 11 zile. Ei 14. E mai normal sa-i vina dereglat uneori la inceput. Daca ii vine si mai multe zile de.16 sa zicem, zii sa se duca la doctor.

| Deny1333 a răspuns:

Cred că prietena ta te cam minte. happy
Sau dacă e chiar adevărat, să se ducă la un medic. Nu e normal. happy

Răspuns utilizator avertizat
| Mariaღ a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema. Este o dereglare hormonala si trebuie sa faca niste perfuzii dar mai intai este recomandat sa mearga la un doctor ginecolog.

| ßömþŌʼnįĶ a răspuns:

2 saptamani? surprise pai asta inseamna ca s-a imbolnavit sau ceva de genul acesta.Noi nu cred ca suntem in masura sa dam un raspuns la aceasta intrebare, cel mai bine este ca ea sa mearga la un doctor, la un ginecolog si sa vada ce se intampla cu ea, cu corpul ei.Pentru ca de fel menstruatia dureaza cateva zile intre 3 si 7, chiar si atunci cand nu este regulat este posibil sa ajunga pana la 10 zile.Dar 2 saptamani este ceva enorm. Funda?

| Puffy729 a răspuns:

Nu e nici o problema daca i-a venit 2 saptamani.14 zile ar fi cam maximul de zile, si e normal sa-i vine derglat la inceput.Si eu am o prietena la care i-a venit 14 zile.Ca sa nu-i mai vina dereglat, sa ia tinctura din mladite de zmeura, si ar fi bine si sa se duca la medic.
Sper ca te-am ajutat!
Pupici!kiss

| Puffy729 a răspuns:

Nu e nici o problema daca i-a venit 2 saptamani.14 zile ar fi cam maximul de zile, si e normal sa-i vine derglat la inceput.Si eu am o prietena la care i-a venit 14 zile.Ca sa nu-i mai vina dereglat, sa ia tinctura din mladite de zmeura, si ar fi bine si sa se duca la medic.
Sper ca te-am ajutat!
Pupici!kiss

| claudiu_9632 explică:

Dar nu e la inceput cum spun uni. are 21 de ani asa ca.winking si nici nu ma minte cum a sp candva sunt sigur de ceea ce vad cu ochi mei.

| Amelia123 a răspuns:

La un moment dat in viata ta reproducatoare, au avut probabil sangerari abundente in timpul menstruatiei.

Daca esti ca unele femei, ai astfel de sangerari aproape la fiecare ciclu. Menoragia este un termen medical pentru sangerare menstruala excesiva sau prelungita – si pentru menstruatii care sunt totodata abundente si prelungite. Afectiunea mai este cunoscuta si sub numele de hipermenoree.

Ciclul menstrual nu este la fel pentru fiecare femeie. Fluxul menstrual normal se intampla la fiecare 21 pana la 35 de zile, dureaza 4 pana la 5 zile si produce o pierdere totala de sange de 30 pana la 40 mililitri. dar eu zic sa mearga la un ginecolog!

| CrazyGirl16 a răspuns:

Cel mai bine ar fi daca s-ar duce la doctor asa poate sa ii dea un raspuns mai sigurwinkingwinking