| iuliana24 a întrebat:

Buna lume! Am o intrebare care ma macina de ceva vreme. Poti ramane insarcinata daca baiatul si-a dat drumul in tine in timp ce aveai ciclu?

Pun aceasta intrebare, pentru ca am o prietena care mi-a povestit ca a facut asta cu cineva si ca nu a ramas insarcinata, ca baiatul stia sigur ca daca va face asta, nu se va intampla nimic. Asa a si fost, fata nu a ramas.

Am auzit ca se poate si ca nu se poate sa ramai, dar chiar sunt curioasa si as vrea un raspunsuri serioase.

6 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

In principiu e imposibil dar mai sunt si "minuni" de genu. Is cazuri foarte rare si trebuie sa fii ghinionista sa ti se intample. Oricum "minunea" asta se aplica doar fetelor cu cicluri de 28 de zile de obicei, daca ai peste 30 de zile, clar nu prea are cum.

| romeo78 a răspuns:

Natura hotărăște singură! Da, există posibilitatea de a nu fi gravidă chiar dacă e pe ciclu, datorită a doi factori: fata nu poate ține ovulul fecundat sau slaba calitate a spermei! Adică, degeaba are spermă multă, dacă nu este de calitate, nu are spermatozoizi suficienți și sănătoși!
Căci o sarcină se formează prin fecundarea unui ovul de către un singur spermatozoid.
Deci, totul e noroc, în funcție de starea de sănătate virilă!

| corbulalbrosu a răspuns:

In anumite situatii particulare si in conditii deosebite/aparte ale ciclului menstrual, apare POSIBILITATEA de a se forma sarcina chiar si in cazul in care sperma este ejaculata in vagin in prima saotamana a ciclului. Atunci cand sperma NU a ajuns in vagin, formarea sarcinii devine imposibila indiferent in ce moment al ciclului menstrual este intretinut actul sexual.
Insa uneori, daca actul sexual este intretinut in perioada zilelor de menstruatie, pot sa existe situatii in care apare posibilitatea de formare a unei sarcini insa numai daca sexul s-a terminat cu ejcularea spermei in vagin, in urma unui sex care a avut loc in a 4-a, 5-a sau a 6-a zi a menstruatiei sau in cea de a 2-a ori a 3-a zi dupa terminarea unei menstruatii scurte de 3-4 zile.
Dar/insa aceasta posibilitate poate sa apara/sa existe numai in cazul in care ciclul menstrual este ori foarte DEREGLAT sau este foarte SCURT. Posibilitatea reala de formare a sarcinii in urma unui sex intretinut in cea de a 3-a, 4-a, 5-a sau a 6-a zi a ciclului (numarat fata de prima zi de menstruatie) se poate intampla in cazul in care LUNGIMEA ca numar de zile a ciclului este de 21, 22, sau 23 de zile. Este determinat atat stiintific cat si medical ca OVULUL este eliberat din OVAR cu 14 zile inainte de ziua de pornire a urmatoarei menstruatii/de terminare a ciclului, astfel ca :
-- OVULATIA se produce in a 7-a zi a unui ciclului de 21 de zile,
-- in a 8-a zi a unui ciclului cu lungimea de 22 de zile,
-- in ca de a 9-a zi a unui ciclului menstrual de 23 de zile.
Astfel rezulta ca, in cazurile in care ciclul menstrual este unul foarte scurt, de 21, 22 sau 23 de zile, PERIOADA FERTILA poate sa inceapa chiar din cea de a 3-a sau a 4-a zi a ciclului deoarece in cazul in care sperma ajunge in vagin in primele 3-4-5 zile, spermatozoizii din acea sperma pot sa supravietuiasca pana in ziua ovulatiei si sa fecundeze ovulul care apare in a 7-a, a 8-a sau a 9-a zi a ciclului. Multa sanatate!

| sofisis a răspuns:

Exista cazuri deci da, se poate. Nu se poate spune cert pentru ca depinde de fiecare corp in parte

| MademoiselleCosmina a răspuns:

Nu ramai.

Răspuns utilizator avertizat