| AndreeaMarina87 a întrebat:

Buna. happy
Am menstruatie de anul trecut, din august. In decembrie, ianuarie nu mi-a venit. Apoi mi-a venit pe 1 martie. Ieri mi-a venit iar. Mi-au venit inainte cu cateva zile. Azi, am schimbat 2 absorbante, dar in seara asta cand am fost la baie, am vazut pe absoband 3 cheaguri de sange. Unul dintre ele avea cred 5 cm, unul cam 2-3, si celalalt era mai mic. Ma sperie teribil chestia asta.

Mama zice ca e raceala, desi nu prea cred. Poate fi din cauza faptului ca nu il am regulat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai de ce să te îngrijorezi, sunt NORMALE aceste aspecte, mai ales că eşti în primul an de ciclu menstrual.

În general, primele 5 menstruaţii întârzie ( uneori chiar şi 3-6 luni, depinde de vârstă ) - dar, cu timpul, cam în decurs de 1 an, se va "regla" cât de cât şi vei avea menstră aproape lunar.

Spre exemplu a 2-a menstruaţie poate întârzia cam 4-6 luni, apoi a 3-a va veni cam după 3-4 luni, a 4-a cam după 2-3 luni, etc.

Se poate să fie aceeaşi situaţie şi în cazul tău.

NU ai de ce să te îngrijorezi, aceste dereglări hormonale sunt foarte FRECVENTE în primul an de ciclu menstrual.

Vezi alte informaţii despre menstruaţie la linkul :
http://www.sfatulmedicului.ro/......uloar_5282

Toate cele bune.

5 răspunsuri:
| Azµre a răspuns:

Du-te la medic, și dacă e răceală tot la medic trebuie să te duci. Așa că numai sta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună!
Este normal, mai ales când eşti la început.
Este o posibil să fie şi o răceală, nu ai decât să mergi la un ginecolog.
Te pup!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde varsta! Am auzit ca daca esti la incepu (copil) poate sa nu iti vina 1-2 luni apoi sa iti vina1Problema va fi cand vei crese mare! Atunci trebuie sa fie regulat!

| IlincaToma a răspuns:

Nu-ti face griji, aproximativ toate fetitele au aceiasi problema ca si tine! Cheagurile o sa le mai vezi si dupa ce se va regla ciclul m.Nu merita sa-ti faci griji, asta este Natura!

| strutioana a răspuns:

Si eu am cheaguri din cand in cand...dar daca nu iti vine regulat iti recomand sa mergi la ginecolog..pt ca nu e de jucat cu sanatatea..iti va da niste pastile sa iti regleze menstruatia