| saranastasie a întrebat:

Am miopie cu dioptriile de 0.25 si 0.5. As vrea sa port lentile, dar cam cat ar costa? Se poate ca lentilele sa fie de vedere si sa fie si colorate(Albastre)?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Se poate ca lentilele de vedere sa fie si colorate.
Dar lentilele acestea sunt destul de scumpe.
http://www.oftalens.ro/lentile-contact/

| traveler a răspuns:

Poti orice, totul depinde de bani si in primul rand de faptul ca ochiul sa suporte acele lentile.Si totul cu indrumarea si la prescriptia medicului oftalmolog desigur! Bafta!

| chocolate3755 a răspuns:

Nu-ti lua lentile! nu ai nevoie de ele, miopia ta e foaaarte mica.eu am miopie de -3.5 si nu port ochelari permanent. daca vei purta ochelari/lentile permanent cind ai o miopie atit de neinsemnata, vederea ti se va agrava foarte mult intr-un timp foarte scurt pentru ca purtind ochelari/lentile, muschii ce raspund de vederea la distanta se atrofiaza, respectiv vei vedea din ce in ce mai rau.sunt persoane care chiar au nevoie de lentile, dar tu nu ai nevoie de ele. ce n-as da eu sa am -0.5. bucura-te ca i o vedere atit de buna in comparatie cu altii!

| Trynda a răspuns:

Lentilele iti strica ochii. Lentilele se freaca de cornee si iti poate strica vederea de tot. Dupa ce e zgariata corneea va trebui sa faci operatie cu laser happy Nu mai visati aiurea la lentile si prostii. Poarta ochelari ca nu iti fac rau. Lentilele oricum nu le poti purta mai mult de 7-8 ore, nu e indicat.