| whitey a întrebat:

.am miopie si am hotarat sa port ochelarii in casa...si lentile de contact in restul timpului.
Am incercat de multe ori si inca incerc, dar nu am reusit sa imi pun lentilele.
Ma puteti ajuta sa invat sa le pun? Orice sugestii cei care stiti.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Parca ai fi sor-mea big grin (la inceput a facut la fel, acum nu mai sta fara lentile, ochelari nici nu mai are). Banuiesc ca atunci cand le-ai cumparat, ai primit instructiuni. Priveste spre laterala (in dreapta cand iti pui lentila la dreptul, si invers). Lentila o plasezi in zona dinspre interiorul ochiului. Daca ai reusit, inchizi pleoapa usor (daca te grabesti risti sa o scoti) si masezi usor pleoapa, lentila se va aseza singura pe iris.
Ai grija ca lentila sa fie destul de umeda, dar nu foarte tare. Mare atentie sa nu o pui pe dos (cand e pe partea buna, are forma de castronel, cand e pe dos, de farfurioara-marginile sunt usor evazate).
Toata treaba tine de dexteritate si antrenament, trebuie s-o nimeresti pe globul ocular fara sa te uiti, si sa te obisnuiesti cu sanzatia de a-ti baga degetele in ochi. Nu te descuraja, dupa destul "antrenament" o sa ti se para floare la ureche.
Incearca in fiecare zi, daca nu-ti iese, renunta si incearca a doua zi. SI MARE GRIJA LA IGIENA!