| Marianneftw a întrebat:

Eu am miopie de cinci ani si port ochelari, dar dupa ce m-am gandit mult m-am hotarat sa imi pun lentile de contact. Vreau si eu niste sfaturi de la cei care poarta deja, nu luate de pe net. Cum sa am grija de ele ca sa nu fac vreo infectie? Doare cand le pun/scot? Din cate am inteles le pot purta 8-10 ore pe zi, dupa imi pun ochelarii de vedere. Daca de exemplu plec la liceu cu lentilele si dupa ce ies trebuie sa merg undeva urgent si trec cele 8-10 ore ce fac?
La cat timp trebuie cumparate altele si ce trebuie sa mai stiu despre ele?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| DAnc3 a răspuns:

Nu-ti recomand e prea mare bataie de cap cu ele.

| CelTimid321 a răspuns:

Si eu port ochelari si nu ma deranjeaza asa mult, singura problema e cand ploua sau iarna ca se aburesc din cauza schimbului de caldura.
Am cautat si eu lentile de contact dar multi medici mi-au spus ca risc sa imi infectez ochii cu microbi, si imi pot distruge mai mult vederea. Asa ca mi-au sugerat sa raman la ochelari.

| Marianneftw explică (pentru CelTimid321):

Sincer m-am saturat 5 ani cu ochelari, nu mai vreau.