| Abracadabraash a întrebat:

Am o intrebare de natura medicala dar poate ma puteti ajuta. Dupa un contact sexual(protejat) acum o luna am inceput sa am mancarimi + usturime la urinare.
Mi-am luat crema cu clotrimazol dar degeaba. Tot ma mananca. Am fost la ginecolog, doar s-a uitat(nu mi-a prelevat secretii, nimic) si mi-a dat tratament pentru vaginita cu ovule si crema cu clotrimazol. Insa vad ca nu imi trece. A mai patit cineva asa? Cum as putea sa scap odata de aceasta mancarime. Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te mai spăla cu sapun sau cu gel intim deoarece agravezi situatia, spală te numai cu ceai de mușetel in zona intimă, ce varsta ai? După acel contact sexual la cît timp au apărut simptomele care le descrii tu la o lună?

| Abracadabraash explică (pentru CristiDinBucuresti):

Dupa o zi de la contactul protejat.

| Denisa0954 a răspuns:

Dar ai scurgeri ciudate, adică de o textura sau culoare diferita fata de cele normale? Sau simti vreun miros întepator? Pentru ca e posibil sa fie o iritatie de la prezervativ si tratamentul acesta sa nu te ajute

| Abracadabraash explică (pentru Denisa0954):

Nu. Doar mancarime+usturime. Tin sa mentionez ca nu am mai facut sex de o luna dar tot nu imi trece

| Denisa0954 a răspuns (pentru Abracadabraash):

Consulta un alt ginecolog si spune i ca vrei sa ti faci niste analize la secretii, pentru ca uneori secretiile pot sa nu fie schimbate, dar infectia sa fie prezenta. Si fa bai cu ceai de musetel până una alta, ca sa calmezi mancarimea si usturimea

| Abracadabraash explică:

Tin sa mentionnez ca ma ustura(mananca) dupa prima urina de dimineata si ma tine cateva ore dupa care trece. si ca nu am secretii anormale

| corbulalbrosu a răspuns (pentru Abracadabraash):

Fiindca ai mai oferit si urmatoarea afirmatie : '' Tin sa mentionnez ca ma ustura(mananca) dupa prima urina de dimineata si ma tine cateva ore dupa care trece.'' se poate presupune ca mai degraba ar putea fi vorba de o infectie urinara. Un tratament adecvat si corect poate fi prescris pe baza rezultatelor analizelor efectuate pe proba de urina si secretie vaginala intr-un laborator de analize medicale. In concluzie prima data ar trebui sa te prezinti la laborator pentru a preleva probe si a efectua analizele necesare, si doar pe uma pe baza rezultatului obtinut sa fie prescris tratamentul si adecvat si medicamentele necesare. Multa sanatate!