| SmileThreatening a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru si va rog sa ma ajutati cu un sfat daca puteti :*, ieri la vizita medicala (medicina sportiva), medicul mi-a zis ca sunt : tahicardica.Nu mi-a dat mai multe explicatii.Am doar 15 ani si ma tem sa am probleme cu inima. Ce analize sau ce fel de investigatii se fac pentru a afla daca am probleme cardiace? Si daca imi puteti explica, va rog, ce inseamna "tahicardie", am cautat pe net, dar imi pun problema varstei mele.Multumesc anticipat :*:*:*

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Tahicardie inseamna ca inima iti bate mai repede decat ritmul normal de 60-80 de batai pe minut.
Poate fi de la efort, de la emotii, poate fi constitutionala (adica normala), dar poate fi si de la o boala a inimii. La varsta ta, e putin probabil sa ai o boala cardiaca, desi nu e exclusa o disfunctie congenitala. Prin urmare, nu poti prespune ca e ceva normal pana nu excluzi ceva patologic. Eu iti recomand sa mergi impreuna cu mama ta la un pediatru la Grigore Alexandrescu sau Victor Gomoiu. Te va asculta la inima, iti va face poate o electrocardiograma (e o inregistrare complet nedureroasa) si va exclude o boala cardiaca. Asa vei putea sta linistita.

4 răspunsuri:
| inna a răspuns:

Multi oameni din ziua de azi sufera de tahicardie...acum depinde cat de grava e. Du-te la un medic cardialog pentru mai multe investigatii.Nu cred ca ai o problema foarte grava de inima.Multa sanatate!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am tahicardie nu e nimic grav, nu iti fa griji!happy Iti bate inima mai tare atunci cand faci efort, sau pur si simplu asa brusc... o "ia la goana"laughing. Chiar nu e un motiv de ingrijorare, dar daca tu vrei poti sa iti faci un EKG.

Multa sanatate!:*:*:*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti trebuie un specialist bun ca sa-ti zica korekt despre ce este vorba Si ar trebui kit mai kurind sa mergi la consultatie ca sa vezi cu exactitate ce se intimpla Nu lasa asa

| SmileThreatening explică:

Multumesc :*:*:* pentru raspunsuri >big grin