| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Bună, am niște probleme cardiace, eu asa cred personal, mi-am făcut o mulțime de investigații, ca și diagnostice: Cefalee, hipertensiune gradul 3, tahicardie sinusala, bradicardie, tulburare de personalitate histrionica, anxietate generalizata, depresie moderata, atermaroza carotodiana

În ultima perioada, tensiunea "zboară" 19 cu 12 și pulsul 150-160.
Pe mana au început sa-mi apară tot felul de pete albastre, iau tratament însă nu cred ca ma ajuta foarte mult, cer un sfat și aici, pentru ca 90% dintre medici mi-au zis ca e pe baza psihica toate aceste probleme.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

"90% dintre medici mi-au zis ca e pe baza psihica toate aceste probleme"

aș inclina să-i cred, tu nu?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, așa se pare, psihosomatică, căci creierul și corpul sunt una împreună. Treci la dieta vegană strictă și vezi dacă în 3 luni nu se ameliorează.

| doctorandus a răspuns:

Nu stiu mai, daca nu vrei sa asculti de ce ti-au spus medicii, consulta alti medici.

In orice caz dieta ierbivora nu va avea niciun efect, dimpotriva: sansa se te privezi de vitamine si nutrienti necesari este considerabila.

| Catrice a răspuns:

Dacă tratamentul nu ajuta aia e, încerci altul.

| Werrich a răspuns:

Sindromul Munchausen

| Mirel4412 a răspuns:

Daca e de ordin psihologic e greu de tratat si dureaza mut timp. Eu acum un an am inceput sa nu mai pot inghiti mancare, pur si simplu nu puteam sa imghit. Viata mea a fost o tortura cateva luni, fusesem la multi medici ca sa imi dau seama singur ca totul era o anxietate ciudata.

| Alinailies a răspuns:

Am cam aceeași problema dar cu inima, palpitatii.
Cardiologul mi-a dat tratament dar ma simt naspa rau de la el.
Tot tind sa cred ca e psihic(anxietate, depresie... stres f mult).
Evit sa merg la psihiatru deoarece nu as vrea anxiolitice, antidepresive... au reacții adverse destul de multe și dau dependenta.
Încearcă sa te gândești ce te deranjează, ce se intampla cu tine etc.
Poate reușești sa înțelegi ce se intampla cu corpul tău.