| georgiana a întrebat:

am nevoie de ajutorul vostru urgent.Astazi la scoala ne-au anuntat ca maine vor veni sa ne faca vacinul pentru gripa porcina, ne-au spus ca este in avantajul nostru sa ne vacinam mai ales ca este gratuit pentu elevi.(unii il cumpara, de ex in Ungaria)
Maine vin cu injectiile, voi ce pare aveti? pro sau contra vacinului? multumesc anticipat

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu mi-am facut vaccinul si dupa cum vezi inca mai traiesc si n-am avut nicio reactie adversa nici locul vaccinarii nu mi s-a umflat eu te sfatuiesc sa ti-l faci.In fond vaccinul este doar o intepatura iar dupa 1-2 saptamani vei avea imunitate la gripa porcina(cica), iar daca faci gripa porcina poti chiar sa mori.Nu stiu de ce ii fac atata reclama rea la TV.Atata agitatie pentru un vaccin...

13 răspunsuri:
auran
| auran a răspuns:

Contra... in principiu nu am nimic impotriva vaccinurilor daca sunt de ceva vreme pe piata si se cunosc efectele adverse ale acestuia desi, nici asta nu este o garantie - poti fi alergic la unele substante ce stau la baza producerii acestuia.

| bunica a răspuns:

Acest vaccin are si contraindicatii si trebuie sa vi le spuna, au fost spuse si la tv.eu nu as lasa copilul sa-l faca.

| xibalba a răspuns:

laughing Ce ma amuza unele raspunsuri.

Vaccinul e facut de institutul cantacuzino din romania. Eu sunt pro si daca ajunge in liceu la mine, il fac. Se recomanda sa il faci daca esti in grupele de risc: diabetici, cei bolnavi de astm, supraponderali, etc. Dar eu il fac oricum, daca am posibilitatea.

| Cryssy a răspuns:

Buna. NU TREBUIE SA NE VACCINAM! Este periculos, are foarte multe efecte adverse si nu e asa de bun cum se zice. Eu sunt contra. happy

| usernamealy a răspuns:

Contra pentru ca mama mea si/a facut vaccin mai demult pentru raceala si dupaaceea s/a racit iar un vecin de/al meu a facut pneumonia repet nu vaccin d gripa porcina ci de raceala...eu nu mi/as face

| maddy_1722 a răspuns:

Buna! si eu sunt la scoala! si sincer mama nu ma lasa sa il fac eu nu stiu ce sa iti zic! consultate cu mama si tatal tau despre acest lucru!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De strcat n-are ce sa-ti strce, fa-l.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baiatul meu cel mare a fost vaccinat acum 2 saptamani, nu a avut nici o simptoma si nimeni din cei vaccinati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acest vaccin are si contraindicatii si trebuie sa vi le spuna,au fost spuse si la tv.eu nu as lasa copilul sa-l faca.

| ♥кŧà ŧέ łüьέšŧέ♥ a răspuns:

Acest vaccin poate fi avea reactii urate. Eu iti recomand sa nu-l faci.

| Alissa193 a răspuns:

Ok, desi nimeni nu ar vrea sa mai fie victime, nu se prea intreprind masuri pentru evitarea problemelor.la inceput am auzit de aceste vaccinuri ca sunt periculoase si ca afecteaza alte organe(eu nu prea as vrea sa risc) si ca in mijlocul epidemiei nu are rost populatia sa se vaccineze, dar am mai aflat ca prin aprilie va mai avea loc un val de gripa pandemica din cauza incalzirii-virusul se inmulteste mai repede.nu stiu, ajung la concluzia ca mai bine ar fi sa te vaccinezi, oricum nu vei fi prima sau ultima si ca dezavantaje considerabile nu sau prea inregistrat.succes!

| ray_1368 a răspuns:

Si la noi la scoala au venit si eu zic sa nu accepti deoarece ei intotdeauna dau prima data la copii si nu la cei din spitale.nu suntem cobai, asta e parerea mea, poti sa faci ce vrei happy

| curiosudemine a răspuns:

Mai postez inca o data
http://www.youtube.com/watch?v=xGKhcwHY6us
uitati-va FOARTE BINE