| SayCheesexD a întrebat:

Am nevoie de ceva ajutor...La ora de educatie fizica domnul profesor ne-a pus pe toti sa facem saritura in lungime si eu m`am ales cu o febra musculara de nesuportat. Ma doare de ieri. Imi spune cineva ce as putea face ca sa imi treaca? Am facut ceva exercitii si nu ma mai prea doare spatele dar inca muschii de la picioare ma dor ingrozitor. Ma poate ajuta cineva?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Iata ce am gasit pe situl http://dralinpopescu.ro/2009/febra-musculara.html:
"Nu exista un tratament simplu pentru febra musculara.
Iata cateva sfaturi folositoare pe care sa le incercati, pentru a vedea care functioneaza cel mai bine in cazul dumneavostra. In esenta, cel mai bun tratament pentru febra musculara este prevenirea aparitiei ei.
- Dati dovada de rabdare: febra musculara va disparea in 3 pana la 7 zile fara nici un fel de tratament
- Incercati tehnici de recuperare activa. Exercitiile aerobe usoare maresc fluxul sanguin si astfel ajuta la diminuarea durerii musculare
- Reveniti-va dupa efort prin stretching usor. Intindeti muschii pana simtiti un usor discomfort si mentineti pozitia 10 – 30 secunde
- Masaj bland la nivelul musculaturii afectate. Masajul stimuleaza neutrofilele ( celule albe din sange care lupta impotriva inflamatiei ), reducand durerea musculara
- Faceti o baie cu sare, in piscina sau cada timp de 15 minute pentru relaxare si reducerea tensiunii musculare
- Folositi medicamente: antiinflamatoriile nonsteroidiene precum aspirina sau ibuprofen reduc temporar durerea, dar nu grabesc refacerea
- Vitamina C ajuta la refacerea tesutului de legatura afectat
- Evitati orice activitate solicitanta care poate accentua durerea
- Asteptati ca durerea sa dispara in totalitate inainte de a efectua noi exercitii solicitante
- Nu uitati sa va incalziti corespunzator inainte de a efectua un nou antrenament. Muschii neincalziti supusi brusc unui efort intens au sanse mai mari de a dezvolta leziuni decat muschii incalziti corespunzator inainte de efort. Incalzirea efectuata corect creste ritmul batailor cardiace si respiratorii, marind aportul de oxigen si substante nutritive la nivelul muschiului inainte ca acesta sa fie solicitat in cadrul antrenamentului. In plus, la nivelul articulatiilor se secreta mai mult lichid sinovial, marind flexibilitatea. Prin incalzire, organismul se adapteaza cerintelor antrenamentului
- Urmati regula celor 10%. Cand incepeti o noua activitate luati-o treptat si cresteti durata si intensitatea exercitiilor cu maxim 10% pe saptamana
- Asigurati-va ca beti apa in cantitati corespunzatoare, consumati multi carbohidrati si putine grasimi, pentru a furniza muschilor combustibilul necesar."

| cosmina05 a răspuns:

Mai fa niste exercitii gen genuflexiuni. o incalzire usoara ca la sport. te vei simti mai bine. daca stai asa iti va trece dar asta mai greu cam in 3 zile, insa daca faci miscare, a doua zi te vei simti mai bine

| B27VIP a răspuns:

Aspirina, este foarte buna si continua sa faci miscare.
Sa auzim de bine!

| DiannaDia a răspuns:

Nu trebuie sa faci miscare! trebuie sa stai! STAI fara miscare ia-ti o sctire si in 2 zile iti trece! Funda!?

| TotEu_8405 a răspuns:

Mananca ciocolata.

| ZOON a răspuns:

Pai cum e proverbu cui pe cui se scoate adica daca nu faci exercitii pentru picioare nu o sa-ti treaca adica fa putina miscare in fiecare zi si-ti trece

| Yvonne001 a răspuns:

Bun...e normal sa ai febra musculara deoarece nu prea faci sport corect? Pai asa eram si eu dar acum nu mai am febra musculara decat foarte rar. Fa si tu sport de vreo 5 ori pe saptamana. Asa fac eu. Si o ora de fiecare data. Sigur, pare greu, dar de ce nu o iei ca pe o joaca, o distractie. Pana la urma sportul te mentine in forma si nu e deloc ceva ingrozitor.