| ColorfulRainbow a întrebat:

Am nevoie de sfaturile voastre.
De la o vreme nu stiu ce e ca nu prea am incredere in mine. sad Si mereu cand ma intalnesc pe stada cu cunoscuti imi tot zic in gand ca nu arat bine,ca cine stie ce gandeste rau despre mine si ma iau parca emotiile, ma rosesc la fata. Nu mai suport straight face la ce sa ma gandesc sau cum sa fac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| iStarry a răspuns:

Nu este obligatoriu sa te placi pe tine, dar cel putin incearca asta.probabil ai multe motive de nemultumire,dar gandeste-te la ele ca la niste chestii care te diferentiaza de alte fete si te fac speciala happy Gandeste-te:daca am avea toate ochi albastrii,sani perfecti si o silueta de viespe, totul ar fi FOARTE plictisitor. Poti face exercitii in oglinda, sa iti imaginezi diferite situatii in care trebuie sa vorbesti cu un cunoscut(de ex: cu un coleg de clasa, un prieten, etc)

| GabiArian22 a răspuns:

E na si tu acum? Chiar asa de importante sunt chestiile astea probabil ai avut o cadere sau ti se pare tie ca nu arati bine sau nu esti multumit/a de felul in care arati! Stai chill asta nu e o problema prea mare cine iti este prieten te place si te accepta asa cum esti tu fara sa te judece sau fara sa gandeasca ceva rau despre tine? Capu sus mereu si fi sigur/a pe tine.Bafta!

| ana5 a răspuns:

Buna.Incearca sa faci o schimbare ca sa poti avea din nou incredere in tine.Incearca sa nu te mai gandesti intruna la acest lucru.Nu doar aspectul fizic conteaza.

| nooname237 a răspuns:

Eu cred ca nu ar trebui sa te mai gandesti la ce crede lumea despre tine ca pana la urma frumsetea interioara e mai imortanta. Gandeste-te ca nimeni nu e perfect toti avem cate un defect sau mai multe dar asta nu ne impiedica sa ne simtim bine.

| pualmea a răspuns:

Nu conteaza cum arati pe mine m-au placut mai mult de 75% de fete din clasa
si multe altele din afara si eu sunt f gras... nu conteaza cum arati ...fi tu insuti, cineva te va place doar trebuie sa astepti toate au timpul lor si eu ma gandesc ca sunt urat si ca sunt gras, dar stiu ca ma iubeste si ca o sa mai iubeasca cineva, poartate frumos si vei primii ce vrei.
nu baga pe altii in seama.

sper ca te-am ajutat, s-au ti-am dat vreo parere diferita de viata

p.s.-scuze pentru greseli e 3 :38 nu prea mai gandesc sau mai am logica acum happy

| Tonitzzza a răspuns:

Buna..nush daca esti fata sau baiat.dar totusi nu conteaza(prea mult)big grin deci ascultama..si eu sunt exact ca tine si eu ma inrosesc si ma iau emotiile de fiecare data.dar iti propun sa faci asa o mini party cu unii dintre prietenii pe care consideri tu ca esti mai (neindemanatica) happy..sau iesiti prin parc.nu stiu.pentru ca nici eu nu incercat asta.dar de maine chiar vreau sa incerc..So..Multa baftuca big grin... uite idul meu. poate vorbim :* marikamanolescu@yahoo.com

| piersicutapufoasa a răspuns:

Asa eram si eu dar m.am schimbat datorita faptului ca mi.am facut mai multi prietenii si mai ales fiindca am invatat sa am respect d sine nu e usor sa inveti sa te iubesti dar cu timpu vei trece peste aceste emoti. sfatul meu e sa incerci cum a spus si ana5 sa iti faci o schimbare care sa te ajute si mai ales sa inveti sa ai respect d sine crede-ma nu ai dc sa iti fie rusine cu aspectul esti frumosa fiindca esti unica