| Dee68 a întrebat:

Bună... am nevoie de un pic de ajutor. Nu ştiu ce mi se întâmplă. De o săptămână şi ceva am nişte stări pe care nu ştiu cum să le numesc. De când sunt mică am frica de moarte, mai exact, mi-e teamă că voi muri prea tânără şi nu îmi voi putea face viaţa. Iar de câteva zile sunt "obsedată" practic de chestia asta. Nu ştiu dacă e din cauza stresului sau teama asta chiar devine o problemă psihică. Mă doare în gât din cauza amigdalitelor, uneori simt că îmi rămân pastilele în gât şi le înghit cu greu deoarece mi-e teamă că mor. De asemenea, mă doare osul care separă cei doi sâni şi mereu mă gândesc numai la prostii. Gen atac cerebral sau infarct. Încep să cred că teama asta mă induce spre paranoia sau stări foarte negative. De la un timp îmi iau tensiunea foarte des, chiar a devenit o rutină. Dar e normală. Variază între 10, 7 şi maxim 14, 9, iar bătăile între 80-100, cel mai des 90 şi ceva. Nu ştiu cum să scap de starea asta, dacă să merg la un psiholog, dacă să merg la un medic. teama asta şi stresul pe care îl am din cauza examenelor ce urmează cred că îmi aduc starea pe care o am. Nu reuşesc să dorm noaptea, am nopţi în care mă trezesc din 2 în 2 ore sau mai mult speriată sau, evident, să mă asigur că sunt vie. Nu râdeţi vă rog, pentru mine chiar a devenit o problemă şi nu ştiu ce să fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Problema ta este destul de avansata si ai nevoie urgenta de un psiholog sau psihiatru. Nu glumesc!
Ei sunt in masura sa te asculte, sa te analizezei si sa-ti precsrie medicatie care te va ajuta sa iesi din infernul in care traiesti zi si noapte, sa te scape de fricile astea anormale care iti seaca sufletuls i corpul de vlaga si-ti imbolnaveste creierul.

| untu a răspuns:

Sa bei o cana de ceai cald de tei cu o felie de lamaie sau o cana de lapte cald inainte de culcare! Esti foarte stresata, inainte de culcare zi-le rugaciunea,, TATAL NOSTRU" de 3 ori si apoi sa zici rugaciunea catre ingerul pazitor: „Sfinte îngere, fă rugăciuni de obşte cu îngerii toţi pentru mine, păcătosul!'' Apoi sa te bagi in pat si sa stai linistit si respira adanc. apoi expira incet sa dai aerul pe afara! Apoi sa inchizi ochii si nu te gandi la nimic in afara de lucruri frumoase! Te asigur ca are efect benefic pentru sufletul tau panicat! Sa mananci pentru stres niste tablete de ciocolata neagra amaruie si niste seminte albe de bostan sau negre prajite de floarea-soarelui.

| Dee68 explică (pentru untu):

Mulţumesc foarte mult. Eu citesc acatistul Sf. Nectarie şi uneori când mă mai trezesc noaptea, spun Tatăl Nostru. Dar într-adevăr Nectarie mă calmează foarte mult. Mulţumesc enorm pentru sfaturi. O să merg imediat că îmi fac un ceai de tei! happy

| untu a răspuns (pentru Dee68):

Bravo! Foarte bine ca imi urmezi sfatul meu bun si folositor! Dar sa stii ca acatistul Sfantului Nectarie, este rugaciune vindecatoare de boli incurabile, mai ales de cancer! Imi place ca vad o credincoasa foarte buna la suflet! Nu-ti fa griji si stai linistita, ca ingerul tau pazitor este langa tine, te vegheaza si se roaga la capataiul patului tau cand dormi! Nu trebuie sa-ti fie frica de moarte!

| Dee68 explică (pentru untu):

Ştiu că este pentru boli, mai ales, dar nu numai. Profesoara de religie a spus că e un "foarte bun prieten" al tinerilor şi îl putem citii când avem o problemă. Iar mie chiar îmi aduce pace în suflet când citesc, de aia consider că pentru gândurile rele pe care le am, Sf. Nectarie mă poate ajuta. Nu ştiu dacă am vreo boală, adică nu am făcut controale şi din astea de vreo 3 ani, aşa că... cine ştie. Dar aş putea să citesc şi Acatistul Maicii Domnului, doar că trebuie să fac rost de el, nu cred că îl am. O să mă uit prin cărţile mamei happy

| untu a răspuns (pentru Dee68):

Ei vezi, ca rugaciunile ne ajuta foarte mult si ne linisteste mult sufletul!,, Acatistul Maicii Domnului" trebuie sa fie acolo in ACATISTIER! Dar sper sa gasesti printre cartile mamei, dar daca nu il gasesti intreaba pe mama ta! Uite aici daca nu o gasesti:
-https://doxologia.ro/......r-necajiti
-http://logos.md/rugaciuni/acatiste/ajutatoare/

| Dee68 explică (pentru untu):

Mulţumesc! happy

| untu a răspuns (pentru Dee68):

Cu multa placere! Imi doresc sa fii bine, vesela sj fericita! O seara buna si frumoasa!

| xByte a răspuns:

Chestia asta vine pe cale psihologica. In subconstient ti-ai accentuat frica de moarte, si acum ai ajuns la stadiul in care crezi in acea frica de moarte. Cel mai bine parerea mea este sa te duci la un psiholog, el o sa poata sa te ajute cum trebuie.

| Dee68 explică (pentru xByte):

Îmi dau seama. Sunt conştientă că mi-am fixat prostia asta în subconştient şi de aia sunt în starea asta. Voi merge, sper să se rezolve totul. A devenit un stres pentru mine.

| xByte a răspuns (pentru Dee68):

Oricum, daca tot te-ai hotarat sa consulti un psiholog, incearca sa fii cat mai sincera acolo, fiindca asa o sa rezolve mai repede happy

| cristi10grei a răspuns:

Totul porneste din mintea ta incerca sa ignori sunt ganduri negre te-as lua pe partea credintei dar mi ca imi racesc gura degeaba ca poate tu nu crezi in Dumnezeu dar uite incerca inainte de culcare faci o rugaciune si semnul crucei pe perna si o sa fie bine

| Dee68 explică (pentru cristi10grei):

Sunt credincioasă. Dorm cu Acatistul Sfântului Nectare sub pernă, iar din seara asta am început să-l citesc iarăşi. O să-l citesc mereu de acum, îmi dă o stare foarte bună şi mă calmează. Iar Tatăl Nostru spun înainte de culcare şi dacă mă trezesc noaptea din somn happy

| cristi10grei a răspuns (pentru Dee68):

Ma bucur foarte mult bravo, o sa fie bine ai sa vezi

| Sorinx a răspuns:

Asa eram si eu cand eram mic pe 6-7 ani credeam ca o sa mor dar nu stiu de ce laughing Am si eu o frica, de intuneric si acum mi-e frica dar stiu ca nu se intampla nimic, asa sunt eu.Si sunt in alerta mai ales noapte si seara, deci nu esti singura, si nu te mai panica pentru orice durere si ca o sa mori si nu ai 80 de ani sa faci atacat cerebral sau infarct, daca nu ai probleme cu inima, mai relaxeazate si tu tongue

| Dee68 explică (pentru Sorinx):

Mulţumesc mult! happy

| Scurtu_Daniel_1999 a răspuns:

O idee ar fi sa iti găsești o ocupație(ceva ce îți place sa faci) si sa nu te mai gândești la chestiile alea si asa cu timpul se va duce acea stare dar totuși sa mergi la un medic psiholog ar fi cel mai bine