| AnastasiaSt a întrebat:

Ajutor!
De ceva timp ma panichez de la orice! Sunt foarte fricoasa. Daca ma doare ceva, intru in panica imediat si imi fac numai gânduri negre.
Sau, daca cei dragi au o problema de sanatate, imediat intru in panica si nu ma pot calma usor.
Ma sperii repede si imi creste tensiunea pe fond de frica/stres. Ati patit asa ceva pana acum sau sunt eu o ciudata?
Daca ati patit, cum ati trecut peste?
Intru in panica de la orice si, in ultima vreme, parca mai mereu traiesc cu frica de a nu se intampla ceva rau.
E groaznic sa traiesc numai in teama. Imi doresc o viata normala! ☹
Ce sa fac sa ies din starea asta? Nu am fost mereu asa, nu stiu de la ce s-a declansat aceasta frica intensa.
Am trecut prin multe, probabil am devenit mai sensibila si mai fricoasa, in loc sa devin mai puternica...
Observ ca aceste stări imi afecteaza starea de sănătate, ma refer la tensiunea arteriala care-mi creste mult cand am sentimente de frica...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| psihoactiv a răspuns:

Asa se manifesta sentimentul de frica... in momentul in care traiesti prea mult in imaginație și in gândurile inexistente, creierul nu mai poate distinge realitatea și acesta ramane hiperactiv și eliberează in organism adrenalina, care iti da posibilitatea sa fugi sau sa te lupti. odată ce adrenalina e eliberata in corp, creste pulsul, creste tensiunea și daca nu iti revii in 15 minute, inseamna ca faci atacuri de panica cu duiumul, unul după altul, te rog du-te la un psiholog, evita sa mai intri în contact cu oameni pe care nu-i cunosti o perioada, asta ca să nu fi dezamăgită și nu iti mai pune întrebări, succes și sănătate

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Gimnastică, sport, mișcare fizică, viață disciplinată.

| zilog a răspuns:

MERGI LA PSIHIATRU SĂ ÎȚI DEA PASTILE CU OPIU
opiacee
in mod legal!

O sa atingi Nirvana!

| zilog a răspuns:

Opiaceele dar alea cu acte la ele să nu se supere nimeni
cele prescrise de psihiatru sigur si garantat o sa te faca să si un om normal

nu pot să îți spun că Eminescu era atât de deștept de la ele

| zilog a răspuns:

Fa copii
daca ramai insarcinata si vei avea 4 copii si barbatul o sa iti spuna ca ce te-am pus eu sa faci copii
eu am vrut doar sa am o femeie gratis unde sa locuiesc
si ca nu iti da nici un fel de bani
pentru ca eu doar doream chirie moca din cauza asta am stat cu tine si eu ti-am spus ca nu imi doresc copii si tu i-ai facut acum descurcate

atunci sa vezi cum o sa iti treaca toate fricile cand nu o sa mai ai timp de frici pentru ca o sa ai 2 sau 3 servicii intr-o singura zi ca sa ai cum sa platesti gradinita si cresa si camin si bona si mancare si pemparsi si lapte praf si acadele si bepantem si tedi si barni si pepeni si struguri si intretinere si interent si televizor si caldura si curent pentru masina de spalat

sa vezi cum iti zvoara toate fricile instataneu
cand o sa vezi ca trebuie lectii de dictie
altul are nevoie de ortoped pentru ca nu merge corect
altul are nevoie de dinti si de dentist
si toti vor si la pian si la inot si la carate si la cor si la balet

atunci o sa iti treaca toate fricile cand o sa trebuiasca sa le cumperi in afara de mancare
incaltaminte si imbracaminte

chiar nu o sa mai ai timp sa te gandesti la fricile tale

| AnastasiaSt explică (pentru zilog):

Ai dreptate, dar nu-mi doresc copii prea curand. Momentan pun accentul pe dezvoltarea mea profesională...
Mi e frica de responsabilitatea pe care trebuie sa o am fata de un copil. Nu s pregătită momentan...

| zilog a răspuns (pentru AnastasiaSt):

Așa ne pregătită dacă faci ceea ce ti-am spus o sa uiti mediat de tristetile tale si prostiile pe care le ai acum in cap
Si mai ales că îti doresti dezvoltare profesionala
asta ar înserman ca la toate lucrurile de mai sus sa te lupti să faci și o școală două trei patruzeci și nouă
dar vei ajunge acasa la ora 1 noaptea și la ora 5 dimineața vei îesi pe ușa!
Iar la servici printre picături vei mai pune mâna și pe o carte
si te vei invoi in cate o zi sa mai mergi sa mai dai si tu cate un examen pentru care ai invatat doar în autobuz și ai repetat in minte pe stradă în timp ce te rodeau pantofii pentru ca nu o sa iti permiti altii si o sa iti faca rani si zici ca lasa sa aiba copii.
cam asa ar fi o chestie in care ai intra intr-o stare in care chiar nu ai mai avea timp sa te gandesti la prostii!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Inteleg ce simti,, candva am fost si eu asa, plin de frica si griji. cum am trecut peste? Mi-a pus o singura intrebare. -Care e cel mai nasol lucru care mi se poate intampla in viata? iar raspunsul care m-i l-am dat a fost ca MOR. Mare smecherie! Mi-am acceptat soarta si fapul ca intr-o zi voi muri! De atunci si pana acum acum au trect 25 de ani si inca n-am murit. Mi-am luat motocicleta si i-am dat si cu 240km la ora si tot n-am murit, Am zburat de zeci de ori cu avionul si tot n-am cazut, Nu imi mai este frica ca voi muri, Insa imi este frica ca atunci cand voi muri nu am trait de ajuns. Ai o singura viata. traieste-o fara FRICA

| Dana2103 a răspuns:

Aici nu s medici, nu se pun diagnostice, nu se dau tratamente

| aerdaaerda a răspuns:

Suferi de ipohondrie cred, cauta sa vezi ce este.