| micutsa19 a întrebat:

Buna,,,am nevoie urgenta(iar) de ajutorul vostru are maicamea o dracie de masea(scuzati limbajul) ce o deranjeaza la culme de vreo 4 zile nici nu poate dormi noapte de durere,iar durerea s-a raspandit in tot corpul plus ca are o jumatate din fata super umflata a luat si pastile pentru asta a luat si antibiotice a mai incercat si leacuri babesti (cu catelul de usturoi,ceai de musetel, cu tigara sau cu scrumul de la un ziar ars si cu spirt) dar tot degeaba la medic nu poate merge ca e weekend si ii e si frica are cineva idee ce ar putea face sa ii treaca macar putin din durere?
multumesc anticipat, ofer funda

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Raniia a răspuns:

Daca s-a facut o punguta de puroi sa incerce sa o sparga cu un ac steril pentru ca trebuie drenat si sa scuipe.Sa ia antibiotic -amoxicilina 500 mg 4/zi asociat cu antiinflamator-diclofenac 50 mg 2/zi.Sa evite caldura si sa puna comprese cu apa rece pe fata externa a obrazului.Sa-i faca o vizita medicului dentist.O noapte fara durere pentru mamica ta!

| micutsa19 explică (pentru Raniia):

Multumesc singurul raspuns mai de doamne ajuta o sa faca vizita la medic doar ca atunci era duminica si mai era si Pastele da nah...

4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Hristos a Înviat!
De 4 zile nu a fost la un cabinet stomatologic care are și primiri urgențe? Ce așteaptă, să se "urce" pe pereții de durere?
Trebuie să-i deschidă canalele, să-i curețe prin îndepărtarea puroiului, etc.
Sănătate!
Pa, pa.

| micutsa19 explică (pentru Legiuitoarea):

Adevarat a Inviat! pentru inceput a fost o durere usoara si deh a a crezut ca trece, dar s-a cam inselat plus ca nu e in tara si nu e chiar asa simplu...

| Justme0101 a răspuns:

Sa mearga la dentist... e logic, daca o doare din cauza maselei... straight face