| Izzy141 a întrebat:

Am o colega care e mai plinuta. Are nevoie sa slabeasca. Ce puteti recomanda sa faca, ca sa slabeasca intr-o luna vreo maxim 8kg. Deci cum ar trebui sa procedeze, ce sa manance, etc. etc. Va rog mult! Dau funda si vot!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
14 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Sa nu bage grasimi in ea si sa alerge, exercitii multe acolo.

| carminaburana43 a răspuns:

Aveti grija nu exagerati cu slabitul! Opt intr-o luna! Dar pot sa dau sfaturi sa nu manince deloc dulce ci fructe in loc si sa manince paine prajita dimineata si seara. Dupa ora 19 sa nu mai manince nimic sa bea doar ceai daca ii e foame sau doua mere.Asa.Si in afara de asta multa miscare dar numai cit poate sa nu suprasolicitam inima ca poate iesi urit de tot.Deci miscare cit de multa la inceput cit de mult mers pe jos pe urma alergare cit poate in fiecare zi sa creasca distanta cu citeva zeci de metri.Deci totul stabilit in m, od echilibrat pentru ca daca aceste elemente de care am amintit nu o face echilibrat in functie de ce simte ca ii face bine poate sa-si distruga sanatatea.

| Ramonaaaa a răspuns:

Elimina painea alba si inlocuieste-o cu paine neagra,elimina grasimile,dulciurile, fast-foodul,bauturile carbogazoase, alcoolul, tutunul,alimentele gen margarina,untul, pateul si mezelurile,pizza.
Mananca ciorbe, supe, mancare gatita, salate, fructe, legume,paine graham si bea apa,limonada,suc facut acasa.
Ca sa nu cazi in extreme si sa ajungi sa mananci pe ascuns si sa salivezi pe la coltul strazii cand il vezi pe vecin ca se indoapa cu shaorma,stabileste o zi a saptamanii (doar una!) cand iti poti permite sa iti cumperi ceva dulce sau sa mananci un hamburger (dar doar unul!) si sa bei un pahar de suc din comert.
Nu uita de sport mai ales ca acum este vara. Fotbal,inot,baschet,badmington, tenis, schi rolling on the floor, de toate.
Ideea este sa te tii de dieta nu asa.Ai nevoie de sprijin din partea familiei si de prieteni care sa te asculte.

P.S:Scuze ca am vorbit la persoana a 2 in loc de persoana a 3 dar am dat copy-paste la un alt raspuns de al meu la o intrebare asemanatoare happy.

| Burzea a răspuns:

Ardei iute e bine sa manance pentru ca arde grasimile foarte mult, si cel mai sanatosi si foarte bun este sportul. fundita?

| aida009 a răspuns:

Sa manance 3 mese pe zi regulat la aceiasi ora si sa faca sport cel putin 30 de minute pe zii.Eu ii recomand pilates pentru ca e foarte eficient.

| Missdaydreaming a răspuns:

Nu e sanatos sa slabeasca atat de rapid 8kg, dar daca va renunta la fast food si dulciuri, va face in fiecare zi miscare in jur de o ora si nu va manca dupa 18:00-18:30 va da cam 4-5 kg... cel putin asa am procedat eubig grin

| Alina_1439 a răspuns:

Buna Izzy. Pai colega ta ar trebui, in primul rand, sa reduca mult dulciurile-eventual sa le inlocuiasca cu iaurturi naturale, fructe etc, sa nu mai prea manance paine alba, sa manance sanatos-la mic dejun de ex. cereale integrale, lactate, ca si gustari-fructe,sucuri naturale de fructe,nuci&seminte, la pranz-carne de pui sau de peste [e mai sanatoasa de peste], paine dar nu alba si la cina-legume,orez, cuscus, porumb fiert. De asemena, trebuie sa faca mult sport [de exemplu o alergare dimineata&seara, exercitii prin casa sau afara, la sala etc]. Mai exista niste metode.reci, care ajuta la slabit deoarece corpul, trebuind sa`si asigure temperatura necesara, arde calorii.De exemplu: ar putea sa stea sub un dus rece 20 de min, sa mai bea apa rece, sa consume alimente reci etc. Ma rog, exista krio-sauna [opusul saunei pe care o stii] si tot felul de metode reci, dar pe care nu cred ca le poate aplica. Si mai este o cura de slabit cu pepene rosu, pe care a aplicat`o Elena Gheorghe si a slabit 8 kg in 3 saptamani. Mult succes!

| Daadad a răspuns:

Bai nu e logic? Fara shaorma sau cartofi prajiti carne etc si sa puna mana sa alerge sa faca abdomene.

| Andreea5775 a răspuns:

Spune-i sa tina o cura de slabire sa nu manance grasimi sa manance salate sa faca sport sa bea apa si ceai.Sa manance cat mai natural.Asta e sfatul meu!

| lavii a răspuns:

E clar ca despre tine este vorba. dar uite. asta nu conteaza. am eu niste sfaturi folositoare:
1. Mananca des si putin
2. Nu manca absolut nimic dupa ora 6
3. Bea 2 pahare de apa inainte sa te culci [asta ajuta si la imfrumusetarea tenului] insa nu uita APA
4.Bea o cana de apa cand te trezesti [inainte sa fi mancat]
5. Fa sport daca poti sa mergi la sala, daca nu fa exercitii acasa sau fa cat mai multe plimbari si incearca sa fii mereu in miscare :*.
funda?:*. o sa mearga iti spun eu

| sw33tLilleVampire a răspuns:

Abdomene

| Izzy141 explică:

@lavii - Nu este vorba despre mine. Eu imi mentin silueta mea. Si totusi daca era vorba despre mine nu imi era rusine. Si aceasta fata nu mananca de la fast-food si nu prea multe dulciuri... dar nu prea a mai facut miscare si cred ca de asta straight face

| george_4058 a răspuns:

Spune-i prietenei tale sa manance 2 ori in zi lapte cu cereale, sper ca te-am ajutat, fundita