| justanotheralien a întrebat:

Fratele meu vrea sa slabeasca, cu ceva dieta. Vrea sa nu manance nimic 6 zile si sa bea numai apa. Eu nu prea cred ca ar trebui sa faca asta, mai ales ca nu e chiar asa gras... Imi poate spune cineva consecintele? Multumesc anticipat! happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Daca vrea sa moara chinuit, da, de ce sa nu incerce.
Bai oamenilor, deci mor cand va aud, vi se pare mai usor sa nu mannacati nimic decat sa evitati alimentele nesanatoase si sa faceti putina miscare? Serios acum.
E SUPER SIMPLU
Eviti prajelile
Painea alba
Dulciurile
Sucurile din comert
Fast foodul
Faci niste miscare, macar o ora de mers zilnic si gata
Te tii de asta, ajungi sa slabesti cu timpul si nu pui imediat la loc la prima prajitura
E chiar asa greu? Sau marog, poate e, dar vi se parea infometarea mai usoara decat asta?

| Mayhem666 a răspuns:

Consecinte : poate sa moara fara hrana. Mai bine si-ar face un program de masa, sa manance doar de 2 ori pe zi, si sa nu manance dupa orele 18-19, sa se apuce sa manance fructe si legume, si sa nu mai manance fast food, poate sa incerce dimineata, sa bea un pahar de apa calda cu zeama de lamaie, pe stomacul gol, poate sa caute pe net retede pentru diete de slabit, poate sa manance la cele doua mese pe zi, suficienta mancare cat sa nu moara de foame, dar nu prea multa, sa manance, dar sa nu se sature, orice ar decide sa faca, convinge-l sa renunte la ideea de a sta 6 zile fara hrana, doar cu apa, pentru ca la un moment dat, corpul o sa ii cedeze, din cauza lipsei de hrana, si o sa moara, iar daca nu moare, o sa devina posibil anorexic. Incearca sa il ajuti si tu cu sfaturi, sau cu ce poti. Sper sa ia decizia corecta.

| William a răspuns:

Proasta idee, o sa ajunga la spital dupa doua zile. Daca vrea sa slabeasca trebuie sa faca sport si sa manance sanatos.

| Clorox a răspuns:

Lipsa de ''resurse'' = spital sau chiar moarte!
Intelegi tu ce vreau sa zic!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O sa-l ia cu ameteli. poate sa faca ulcer. Oricum se ingrasa la loc dupa ce termina laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam mult 6 zile... poate face asta 2-3 zile maxim... apoi sa inceapa sa manance cate putin.

| PikaPikaChuChu a răspuns:

Prima consecinta: la prima masa mai,, sanatoasa" risca sa vomite tot ce a mancat, sau sa faca diaree/constipatie in functie de metabolismul sau

consecinta 2: dupa cateva zile va pierde masa musculara, nu grasimi

3: anorexie(nu mai exista senzatia de foame)

4: scade puterea de concentratie, memorie etc (adica functiile creierului) dupa vreo 3 zile si creste starea de oboseala/somnolenta

5: aspectul fizic va fi... ca de zombie. cearcana mari, ochii inlacrimati, corp aplecat in fata(cocosat) picioare care tremura etc

beneficii: slabeste 5 kg