| Xeonboy a întrebat:

am o intrebare, am 55 de kg 1.74, daca ma apuc de sala, o sa slabesc sau o sa ma ingras? am un fizic...foarte urat, as dori niste sfaturi de la cei care fac sala sau se pricep...

Ty!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| cristi202 a răspuns:

Daca te apuci de sala, vei slabi, daca te vei tine de ea constant. Totodata iti vei modela corpul, caci muschii incep sa se dezvolte. Insa trebuie sa ai grija la ce muschi tragi, in functie si de cum arati, pentru o dezvoltare armonioasa. Cel mai bine ar fi sa te interesezi de la cineva care e specialist in domeniu, de exemplu un antrenor de culturism, sau fitness, care sa iti vada corpul si sa iti faca un program cu exercitiile ce trebuie sa le faci pentru a indrepta lucrurile. Eu aveam 18 ani cind am mers prima oara la sala, si aveam 1, 98 cm inaltime, si 66 de kg. Deci eram f slab. Acum, pentru ca am mers atunci, arat mult mai bine, am 2. 02 si 105 kg. Dar am tras din greu de fiare. Apuca-te de sala, si nu vei avea de pierdut - si ca sanatate o vei duce mai bine, si iti vei forma si corpul.

3 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Eu zic ca mai bine faci inot sau atletism. Inotul este cel mai bun pentru a obtine niste rezultate placute.
Prin efort fizic arzi tesutul adipos, iar daca ai o alimentatie adecvata iti formezi muschii si poti chiar sa iei in greutate (sa fii mai greu fara sa te ingrasi, este o diferenta). Daca faci sala, dupa 1-2 h de exercitii (anaerobe) este bine sa faci cel putin 1/2 h jogging sau exercitii fizice usoare (cardio sau aerobe). Asta daca nu vrei sa faci febra musculara, dar nu numai pentru asta. thinking

| problematic a răspuns:

Iti vei armoniza constitutia corporala.

| barcelonamessi a răspuns:

Cumparati relax and tone! la sala nu va functiona!