| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare:de catva timp am o scurgere transparent albuie in cantitate medie dar urat mirositoare, sunt virgina si nu am nici mancarimi, nici arsuri. Poate fi vorba despre o infectie? Ceva grav? va rog sa-mi raspundeti sincer.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| OanaG a răspuns:

Daca ai pana in 12 ani probabil iti va veni ciclul, secretia albuie e primul semn al pubertatii, si te anunta ca-ti va veni ciclul.

Daca ai ciclu, mergi la un ginecolog, sa nu ai altceva.

| madalinutza a răspuns:

Bunabig grin
stai linistita ca nu este nici o infectieoh go on
nu ai de ce sa te speriihappy
in curand iti va veni ciclul.
dar sa porti la tine niste tampoane zilnice ca nu se stie niciodatahee hee

| Nicolelenaa a răspuns:

Acest lucru apare fetelor cu 2-3 ani inainte de a avea prima menstruatie
este ceva absolut normale pentru toate tinerele domnisoare
dar ca sa fi sigura vorbeste cu mama ta si du-te la un controlwinking
fundita?

| mon@29 a răspuns:

Nu e nimic grav stai linistita chestia aia este pentru ca esti sanatoasa jos. daca isi schimba culoarea si ai mancarimi at e vreo infectie da asa nu te ingrijorawinking

| by3nkwtssa a răspuns:

hee heenu este nicio infectie.hee heeeste posibil sa-ti vina ciclul cati ani ai?happyda-mi fundita aia odatahappyplsss

| Cristary a răspuns:

Aceea este secretia vaginala, care anunta faptul ca o sa iti vina si menstruatia. De obicei, vine dupa 6 luni - 1 an jumatate. Este normal, esti la pubertate, corpul tau se transforma.
Interiorul vaginului are un mecanism prorpiu de curatare. Structurile de la acest nivel secreta o substanta care curata permanent vaginul. Aceasta substanta apare sub forma secretiei despre care vorbeam.
In mod normal secretia este albicioasa sau transparenta, inodora sau cu un slab miros specific si are o consistenta laptoasa.
Secretia vaginala anormala este usor recunoscuta dupa miros. Daca in situatiile normale nu intalnesti niciodata un miros neplacut, in cazul unei secretii anormale acesta este primul care iti atrage atentia. Pe langa mirosul extrem de neplacut se poate observa si o modificare a consistentei (branzoasa, apoasa), dar si a culorii (devine gri albicioasa sau chiar verzuie).
Asadar, a avea secretie este normal, dar a avea secretie cu miros neplacut este anormal, pentru ca este o infectie. Iti recomand sa te duci la doctor. Numai bine!

| Onitzz a răspuns:

Cred ca ai secretie vaginala.nu trebuie sa iti faci griji, toate femeile au asa ceva. Dar daca este urat mirositoare consulta medicul!happy