| Chnss a întrebat:

Hei! În urma cu aproximativ o luna am observat usturimi in timpul urinarii si dimineata mancarimi la intrarea in vagin fara nici o scurgere vaginala neobisnuită sau urat mirositoare. Am folosit lomexin crema o saptamana (mi-a mai recomandat medicul ginecolog si in alte situatii asemanatoare). Am întretinut relatii sexuale cu iubitul meu si am avut dureri (usturimi, arsuri in momentul in care foloseam lubrifiant). Dupa efectuarea analizelor mi-a iesit o infectie urinara cu proteus si iau tratament cu Nolicin. Medicul mi-a explicat că această infctie poate aparea din cauza sexului si ca iritatile din zona vaginala pot fi tot din cauza infectiei, dar mi-a dat trimitere si la ginecologie ..Eu una nu am mai avut mancarimi de vreo saptamana (cam de cand iau tratament ). Medicul a spus ca din cauza ca am 17 ani jumate poate tot este nevoie sa vina un părinte cu mine chiar daca nu mai sunt virgină. Daca ma duc singura exista vreo problemă? Sau din moment ce nu mai am simptome supărătoare de cand iau tratament nu ar mai trebui sa merg? Nu am mai întretinut relatii sexuale de cand iau tratament deci nu stiu daca mai exista vreun disconfort. Mentionez ca mi-am inceput de cateva luni viata sexuală si am un partener stabil si sănătos din punct de vedere medical.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata vreme cat prietenul tau nu face si el tratament cu antibioticul respectiv, tu continui sa te reinfectezi si sa fii bolnava. Ideea este ca netratand la timp aceasta infectie, infectia urca in corp si-ti afecteaza rinichii, ovarele, trompele, sexul devenind dureros si foarte neplacut, chiar imposibil la un moment dat. Trebuie sa va opriti din sex macar pentru 2-3 luni sa sa faceti tratamentul concomitent pana va vindecati, altfel riscati sa nu va videcati niciodata.

| CosmiinTezeu a răspuns:

Mam documentat mult pe tema bolilor transmise pe calea sexuala. Parerea mea este ca poate fi ceva tbiala care a fost transmisa pe cale sexuala fie ea grava sau fie ea doar ceva de domeniu trecutului. parerea mea este ca.sa mai incerci si la alt ginecolog ca sa vezi care este problema.