| Dorinel395 a întrebat:

Bună! Am o întrebare la comisia de handicap, în aprilie 2022 am reevaluarea.

Întrebarea mea este, dacă aduc mai multe referate medicale+ scrisori medicale ajuta la comisie?

Precizez ca am: Diabet zaharat tip 2 (depistat anul Ăsta)
Borderline histrionic
Hipertensiune grad 3
polineuropatie senzitiv-motorie severa
Aritmie extrasistolica supraventriculara atriala

Anu trecut eu am dus doar cel de la psihiatrie referatul medical+biletul de externare.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
1 răspuns:
| mi25 a răspuns:

Trebuie facuta deosebirea dintre handicap si boala. De exemplu diabetul zaharat este o boala care nu se incadreaza in handicap.
Daca citesti ORDINUL pentru modificarea şi completarea anexei la Ordinul ministrului muncii, familiei şi egalităţii de şanse şi
al ministrului sănătăţii publice nr.762/1992/2007 pentru aprobarea criteriilor medico-psihosociale pe baza cărora se stabileşte încadrarea în grad de handicap vei vedea ce se incadreaza in grade de handicap.
Dupa cum o sa vezi, un profan cam greu poate sa se dumireasca ce se incadraza sau nu. Am avut ocazia sa instrumentez doua dosare care, de la grad de handicap accentuat la final - la Comisia superioara - sa se acorde grad grav cu insotitor.
Tu poti sa duci referate medicale cate vrei, desi medicii de specialitate s-ar putea sa nu-ti elibereze referate, ci doar adeverinte ca suferi de bolile respective, care nu se incadreaza in grad de handicap, comisia va tine cont doar de acele referate si certificate care se incadreaza in lege. Care nu se incadreaza ti le da inapoi sau raman ca maculatura in dosar.