| Ciprianccdlcjmrx a întrebat:

Buna ziua, am obtinut grad de handicap gradul 2 pe baza problemelor fizice cat si mintale.

Diagnosticile: Hipertensiune Arteriala Stadiul 3
Aritmie Extrasistolica Supraventiculara
Tulburare de personalitate
Schizofrenie
Diabet zaharat de tip 1

Si ideea e ca eu tot incerc sa ma angajez, cand ma duc la un angajator nu-i spun aceste probleme, insa cand ma duc la analize si mi se face un EKG sau orice altceva automat iese totul gresit si pe baza hartiilor ce le am, imi da inapt automat, am peste 30 de hartii de la anumite firme unde am fost si pe toate este trecut inapt.

Ideea este ca am nevoie de bani sa traiesc, intrebarea este pe langa acel grad de handicap, o pensie de boala nu as putea sa-mi fac? Pentru ca cu 375 de lei pe luna nu faci nimic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mergi la Primarie si intereseaza-te de drepturile tale ca handicapat cu venit mic.
Poti obtine o gramada de ajutoare sociale, reduceri de pret si gratuitati.

| Invictusman a răspuns (pentru Bula):

Sorry man am dat din greșeală amuzantlaughing ai dat un răspuns foarte bun.happy
Eram cu mintea la userul acela care vrea sa ii taie urechile câineluilaughing

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă știi engleză, te ajut să lucrezi independent pe Internet.
Iar starea de sănătate o poți îmbănătăți cu dietă vegană.

| Invictusman a răspuns:

Dacă ai schizofrenie poți sa îți faci.
Într-adevăr cu 370 de lei nu ai ce sa faci în ziua de azi.
Sau fă-ți dincolo pensie dacă poți, dar trebuie sa stai la cineva, sa îți faci anumite acte, durează ceva dar măcar ai o pensie decenta.

| Dintrebare a răspuns:

Buna. Ai multe diagnostice, printre care schizofrenia. Nu vreau sa te speriu, dar cred ca sansele sa iti gasesti un loc de munca sunt nule. Nu ai o pensie de boala (in afara de indemnizatia pentru handicap)? Normal ca nu este apt de munca. Niciun medic de medicina muncii nu o sa iti poata da aviz ca esti apt in situatia asta. Nu stiu care este situatia in familia ta, dar daca aveti o relatie buna, sfatul meu este sa faceti o actiune in instanta prin care sa se numeasca un tutore (in baza diagnosticului de schizofrenie) pentru tine si apoi va fi foarte usor sa obtii un handicap gradul 1 cu insotitor. In felul asta vei primi niste bani suficienti ca sa te descurci. Indemnizatia pentru gradul 1 e 500 lei si si cea pentru asistent personal sau insotitor este 1400 lei.

| Nume6 a răspuns:

E o situatia mai complicata la tine ar trebui sa iei legatura cu un ong de obicei ei au multe firme care te pot angaja la acele diagnostice poti sa muncesti poate nu ceva de rang de birou cum ar veni dar altceva da.
Poti obtine pensie de invaliditate dar ai nevoie macar o zi de muncă sau o lună. Pensia e 800 lei. Asta e acum ce vrei sa faci daca asta e Romania si daca te-ai imbolnavit esti condamnat la o viata in saracie.

| Julia1188 a răspuns:

Tu esti nebun? Practic ce ii sugerezi? Poti sa te rogi cat vrei, pana nu iti vine randul nu mori. In loc sa ii dai omului un sfat bun, deviezi grav de la subiect.

| Elenageo2324 a răspuns:

Buna! Eu am o cunostiinta care are schizofrenie paranoida si are doua pensii una de 375 de lei si una de 952 de lei. Si nu are atatea diagnostice ca tine. Sigur ca mai poti face o pensie dar nu stiu cum se numeste/ nu ma pricep dar ideea e ca trebuie sa ai lucrat minim o luna de zile ca sa o poti face.