Întrebare recomandată | Cris1Taekookblack2 a întrebat:

Bună. Am o întrebare, oțetul este sănătos pentru părul des creț?
Mă refer la oțetul folosit pentru mâncare, fiindcă nu as folosi oțetul de mere, am auzit că nu prea e sigur pentru păr fiindcă ar putea cauza mătreață.
Menționez și faptul că eu de câțiva ani avusem mătreață, mătreață grasă și am încercat toate metodele, cu uleiuri (deși am aflat pe urmă că nu erau sănătoase fiindcă fac părul gras), tot felul de șampoane pentru mătreață/solzi. De anul trecut de prin decembrie am decis să merg la un dermatolog si mi-a transcris multe tratamente diferite. Însă nu și-au găsit rezolvarea în nimic.
Până acum câteva zile era totul okay cu mătreața, dar a reapărut și eu folosesc același șampon transcris de dermatolog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

De sute de ani bunici si starbunicii foloseau pentru par sapunul, iar in loc de balsam clatirea cu otet de mere sau din cel alimentar.
Deci, otetul este cel mai bun si mai sanatos "balsam/conditioner" de par, care degreseaza parul si-l face moale si matasos, dupa spalarea cu sampon sau ce folosesti tu, pus in apa cu care te clatesti.
Otetul se dilueaza, cam 100ml de otel la 2 litri de apa calduta.
Otetul NU cauzeaza matreata, dimpotriva o elimina dar nu este foarte puternic.

Matreata este cauzata de o bacterie/ciuperca care provoaca DERAMATITA SEBOREICA.

Produsele care fac dermatita seboreica si matreata sunt produsele chimice ca: gelurile si spumele pentru par, fixativul, cremele de par, anumite sampoane cu compozitie dubioasa care irita scalpus si provoaca producerea matretii, anumite uleiuri contraindicate samd.

| Cris1Taekookblack2 explică (pentru Violleta2022):

Îți mulțumesc mult de tot pentru acest răspuns. Acum voi știi că oțetul va fi folositor pentru păr, fiindcă am observat că ajută și face părul mătăsos, însă nu eram sigură dacă cauzează cu ceva împotriva mătreții. Eu cum am părul creț, îmi e recomandat să folosesc mască de păr/gel. Nu prea eram sigura ce sa folosesc deci nu am cumpărat niciodată. Dar recent, duminica aceasta după ce am clătit părul cu apă și cu oțet, am folosit un gel pentru firele de par. Nu a afectat cu nimic, dar ar fi mai recomandat să încetez să îl folosesc ca sa nu facă ca mătreața să revină? Îți mulțumesc din nou.

| Brizbriz a răspuns:

Sunt foarte de acord cu ce spune Violleta, insa sapunul sanatos e ala facut in casa
ala de la magazin, e la fel de plin de chimicale ca si samponul de la magazin