| Andreea50 a întrebat:

Am parul foarte gras si cu ceva matreata. Comprimatele de ketoconazol sfaramate si bagate in sampon ajuta la rezolvarea (macar ameliorarea) problemelor?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AlinaaAli a răspuns:

Buna,
Incearca uleiul de ricin cu vitamina A!winking
S-ar putea sa aiba un efect mai bun si mai rapidwinking
Il pui seara pe par, impreuna cu o fiola de vitamina A, de la varf pana la radacina, te lei la cap si dimineata te speli bine, fa asta de doua pe saptamana si cred ca o sa ai rezultatul pe care il doresti!
Bafta!

| Anne006 a răspuns:

Eu am avut aceeasi probleme ca si tine crede-ma. O zi arata superb, a doua asa si asa, dar a treia neaparat coada daca nu il spalam. Am fost la dermatologi si mi-au zis exact asa :
- Fara maini in par
- Perna ( fata de perna ) sa nu fie sintetica
- foloseste sampoane destinate, dintre care cele mai bune au fost : gerovital ( pentru par gras ) / vichy anti cadere + antimatreata, sau cel special pentru par gras. Eu acum il las 3 -4 zile pana la urmatoarea spalare. Crede-ma sunt bune
-Ai putea incerca si o masca din albus de ou + suc de lamaie
Sper ca te-am ajutat >big grin

| Nessie a răspuns:

Din pacate nu.Incearca head & shoulders women, e cel mai bun:
http://www.headandshoulders.ro/ro-RO/matreata.jspx

| Andreea50 explică:

Ziceam ca am parul foarte gras. Nu pot lasa 2 zile intre spalari. Daca imi pun si ulei de ricin pe cap nu stiu unde ajung.

Răspuns utilizator avertizat
| RonyJey a răspuns:

Parul gras depinde de cat de des te speli pe cap. Cu cat mai des, cu atat se ingrasa mai repede. Iar matreata se poate trata da cu comprimate de ketoconazol sau aspirina, insa depinde modul in care te speli pe cap. Evita sa folosesti unghiile si nu iti schimba samponul foarte des. Cauta unul special pentru problemele pe care le ai, dar nu iti recomand Head and Shoulders pentru ca nu functioneaza, ci din contra iti creaza mai multa matreata. Poate ca ai si pielea deshidratata si de aceea faci matreata. Iti recomand sa nu folosesti unghiile cum am mai spus, iar din cand in cand poti sa folosesti un prosop imbibat in apa calda pe care sa il pui pe parul uns cu o masca ceva. Ai grija de tinewinking