| dyana_8491 a întrebat:

am o intrebare pentru fete: care sunt cauzele pentru care intarzie menstruatia?( mi-a intarziat deja o saptamana si inca nu mi-a venitsad ) mentionez ca sunt virgina, deci nu e vorba de probleme in materie de sextongue

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
luciana
| luciana a răspuns:

Pentru reglarea ciclului menstrual trebuie sa bei o perioada de timp ceai de cimbru sau cimbrisor ce e atat de la indemana si ca si pret. Acesta, are propietati nebanuite in asemenea probleme. Este special pentru cazurile ce au ciclu dureros, neregulat si abundent. Deci regleaza ciclul menstrual, ajuta la anularea durerilor si regleaza fluxului menstrei. Ceaiul se prepara astfel : peste o cana de apa fiarta se adauga o lingurita cu varf de cimbru ( sau cimbrisor ) se lasa asa sa "traga " cam 1 minut, apoi se strecoara si se bea cu inghitituri mici de 3 ori / zi timp de cateva zile la rand si efectele lui benefice nu vor intarzia sa apara : intai se apeleaza la medicina traditionala si apoi la medicamente, caci e mult mai sanatos asa. Numai bine si sanatate maxima, Lucien.

8 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Sunt foarte multe cauze.
Daca ai sub 15 ani sau esti in primii doi ani de la prima menstruatie, intarzierea este inca acceptabila. Dar daca nu indeplinesti una din conditiile de mai sus, trebuie sa te vada un ginecolog (pentru ecograf, nu consultatie ca la femei).

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Cauzele sunt multiple: stres, dereglare hormonală, sindromul ovarului polichistic, o răceală, reacții adverse pe fond medicamentos, etc.
Poți încerca ceai de crețișoară, este un stimulent hormonal natural, reglează menstra.
Un ecograf și dozările hormonale la endocrinologie pentru a cunoaște cauza și a trata efectele.
Sănătate, domnișorică.
Pa, pa.

| mistikk a răspuns:

Pai Dyana menstruatia la adolescente nu este deloc regulata deci nu este un motiv de ingrijorare deci nu iti mai face probleme mie mi-a intarziat odata 2 luni... e ceva normalbig grin

| dyana_8491 explică:

Fetelor, eu am 17 ani si ceva! aproape 18 deci e normal sau nu?

| LorReen a răspuns:

Stai linistita. Cum a mai spus si @CrazyKid este o dereglare hormonala! Mie mi-a intarziat odata 6 luni:O am fost la ginecolog si mi-a dat pastile din plante. Le-am luat si acum nu mai am probleme:Xwinking

| Carlaaa a răspuns:

Mie mi-a intarziat 4 luni, si ma speriasem, in ziua in care ma hotarasem sa ma duc la ginecolog, mi-a venit, desi m-am dus pentru a verifica care este cauza intarzierii.
Mi-a spus ca este ceva normal [ mentionez ca am varsta de 15 ani si am menstruatie de la 11, deci este vorba de 4 ani ] se poate intampla oricui.
[Aceasta este o parere personala, nu una specializata. ]
Ai grija de tine! :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu te speria, nu este nimic serios, asa este in adolescenta, poti sa bei daca vrei ceai de coada soricelului, ajuta!

| PunkyA a răspuns:

O dereglare hormonala! Daca ai menstruatie de mai mult de 2 ani, ar trebui sa faci o vizita la ginecolog. Daca ai de mai putin de 2 ani, poti sa stai linistita, nu este nimic.Doar ca corpului ii ia ceva timp sa-si regleze ciclul menstrual