| LoVeLy_3874 a întrebat:

Buna!
Mi-a intarziat menstruatia 6 zile! Sunt virgina si nu mi s-a mai intamplat sa-mi intarzie... Care ar putea fi cauzele? Va roog ..sunt speriata :-s!
Multumesc anticipat :*!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
13 răspunsuri:
| Stassy a răspuns:

Nu'ti fa griji e normal sa-ti vina neregulat chiar daca nu ti s-a mai intamplat pana acum!

O sa vina nu'ti face griji.

| Alecsandra95 a răspuns:

Nu-ti fa griji. E normal. Asa intarzie in perioada in care incepe sa se regleze. :d
Stai linistita.

| Anna333 a răspuns:

Daca pana acum ti-a venit regulat nu e chiar normal. O cauza ar fi o anexita (sau cum stim cu totii vorba "am racit la burta"). Simptomele sunt :
1. Durere în zona pelvină (pe mijloc deasupra pubisului sau de o parte şi de alta în partea de jos)
2. Tulburări menstruale: sângerări de mai multe ori pe lună sau întârzierea menstruaţiei
3. Sângerarea vaginală abundentă este o caracteristică
4. Frisoane
5. Febra in cazurile grave.

De asemenea un chist ar putea fi si el o problema. Faptul ca esti virgina nu te para de anumite lucruri. Daca ti se intampla si luna viitore sa-ti intarzie sau nu-ti vine mergi la doctor caci poate fi chiar si de la o infectie urinara.
Nu te speria toate aceste cauze sunt simplu de tratat daca mergi la doctor.

| LikeABoy a răspuns:

Buna!happy Nu este nimic in neregula. Tu esti inca la inceput iar la varsta ta ciclul nu vine regulat. Tuturor li se intampla la fel. Nu trebuie sa iti faci griji!:*

| LoveCocktails a răspuns:

Cea mai intalnita problema la tinere este cu ovarele micropolichistice. Ar fi bine sa consulti ginecologul si sa iti faci un ecograf, sa vezi exact. Apoi iti va scrie medicul ceva, oricum nu accepta anticoncepionalele. Trebuie sa mergi, nu sta numai pe TPU laughing :* succes

| Anneshht a răspuns:

Buna si tie.
Nu ai de ce sa fi speriata. In primul rand, de cate luni sau cati ani ti-a venit menstruatia. Intarzierea poate fi cauzata datorita stresului sau pur si simplu s-a intamplat sa iti intarzie pentru ca nu este regulat. Ca sa stai linistita, asteapta sa vezi cum decurg lucrurile luna asta, iar apoi poti discut cu mama ta, sa mearga cu tine la un ginecolog.

| LoVeLy_3874 explică (pentru Anneshht):

De 3 ani am menstruatie!

| Anneshht a răspuns:

Atunci asteapta sa vezi urmatoarea menstruatie. Vezi daca iti vine, si discuta cu mama ta. Du-te la un medic ginecolog. Nu ai de ce sa iti faci griji pentru ca daca este intr-adevar o problema, ginecologul o va depistta pentru ca te-ai dus la timp.

| AndraAd a răspuns:

Totul e in regula. in primii 2 ani, pana ti se regleaza, o sa iti vina neregulat sau si de 2 ori pe luna

| RedSounds a răspuns:

Duhul sfant

| odnoklassniki a răspuns:

Buna! poate fi o dereglare hormonala di diverse motive sress schimbarea mediului..stai linistita nu trebuie sa intri in panica in caz ca nu iti vine urmatoarele zile ar fi bine sa mergi la un medic ginicolog

| Sweetadina a răspuns:

Stai calma menstruatia nu are cum sa iti vina regulat odata ce esti virgina.El o sa inceapa sa vina pe o data fixa dupa primul contact sexual

| xoxoM3xoxo a răspuns:

Nu te mai speria happy e normal, nu e regulat si nu e normal sa intarzie. stai linistita