| Mariusbdbd a întrebat:

Buna am o intrebare! Poti fi sa ai schizofrenie fara sa ai simptome pozitive gen(halucinatii auditive, vizuale etc) dar sa te regasesti in toate simptomele negative? Pur si simplu ma regasesc in aceasta boala adica viata mea s.a schimbat total! Dintr.un baiat sociabill si dornic sa iasa mereu afara am ajuns sa stau numai in casa(am 2 luni de and se intampla asta)pur si simplu nu ma simt confortabil afara., nici in preajma prietenilor nu mai zic in preajma neccunoscutilor!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Vi003 a răspuns:

Nu confunda schizofrenia cu depresia. Fiecare necesita o evaluare atenta doar din partea medicului psihiatru. Riscul aparitiei acestei boli e mare in tinerete si dispare dupa 45 de ani. Daca ai citit pe net ca avem cap, trunchi si membre, asta nu inseamna ca suntem porumbei... E un exemplu cam deplasat! Stii ceva? Incearca si iesi din casa fie doar pentru a cumpara ceva, o paine, colinda 5 magazine pentru a-ti cumpara un tricou, stai pe o banca in parc si priveste natura, nu stiu, cauta sa iesi din casa si mai ales, nu mai sta in fata calculatorului!

| Braunion a răspuns:

Nu, este imposibil. Diagnosticul de schizofrenie nu poate fi pus fara a exista macar 2 din multele simptome pozitive. De multe ori nici asa, pentru ca poate fi un episod de psihoza pasager. Simptomele trebuie sa dureze macar 6 luni. De regula cel mai clar simptom al schizofrenei este prezenta halucinatiilor auditive. Mai pe romaneste, pana nu auzi voci esti intreg la tartacuta.
Tu ai depresie si probabil anxietate din ce descrii.

| Never4ever a răspuns:

Nu cred ca ceea ce ai tu are legatura cu schizofrenia. Exista unii oameni care se simt inconfortabil in preajma cuiva si carora le este mai bine singuri.Asa sunt si eu si nu din totdeauna ci doar de cateva luni...

| deadwillow a răspuns:

Nu este schizofrenie si nici macar sa nu gandesti ca ai putea avea asa ceva! Am avut o ruda cu schizofrenie si crede-ma ca este cumplit.
Ce ai tu este doar o depresie. Pur si simplu nu mai ai chef de nimic, de nimeni...
Nu iti zic ca o sa treaca sau ca ar fi mai bine sa vorbesti cu un psiholog...
Uneori raspunsurile nu le gasesti prin altii, ci doar prin tine.
Incearca sa vezi ce s-a schimbat...cauta motivul pentru care te-ai schimbat.

| KTAleen a răspuns:

Diagnostice nu se cauta si nu se pun pe net...
Mergi si tu, vorbeste cu un psiholog, vezi ce a determinat in urma cu 2 luni departarea de prieteni si mai ales cum sa faci sa treci peste. Pentru ca asta e mai important, toti avem momentele noastre proaste, dar important e sa ne ridicam mereu, sa revenimwinking