| Anna8812 a întrebat:

Am o nelamurire cu boala mea psihiatrica.Am fost diagnosticata cu schizofrenie simpla (simptome negative) adica fara halucinatii auditive.Eu nu cred ca am aceasta boala. Cred ca sufar de depresie.Ce se intampla daca iau antipsihotice daca n-as fi bolnava de schizofrenie simpla? Si ce mi se intampla daca am pensie de invalidate daca n-as fi bolnava de schizofrenie simpla?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Schizofrenia este o forma avansata a depresiei, iar negarea ei este deja un semn clar ca o ai.
Te sfatuiesc sa iei tratamentul corect dat de medicul curant, pentru a oprii evolutia bolii si a avea o viata normala ca toti ceilalti.
Cat despre pensie de invaliditate, cred ca trebuie sa te interesezi la medicina legala.

| Donsavas a răspuns:

Antipsihoticele precum psihoză si ajuta in depresie,căci te stimulează sa manânci si induc somnul. Toate astea se realizeaza mai greu in depresie fără medicatie. E usor sa pui cuiva o eticheta,de genul "schizofrenic". Cu cat vedem un om mai bolnav,cu atât i se agravează boala in mintea noastra. Eu nu ti as recomanda sa trăiești cu impresia ca oamenii iti dictează viata fiindca nu e asa. Un diagnostic nu e un destin, e o simplă parere a cuiva. Nu pot decide in locul tau, însă, daca nu ti este bine fără medicatie, Ar fi si păcat sa renunți la ea.

| NGheorghe a răspuns:

Oare cine-i AnaMaria50 de nimeni nu-i poate răspunde?
Se știe foarte bine ca persoanele care nu sunt forțate să creadă (gen: în minciuni, in teorii fără logică, superstiții, etc), care nu sunt forțate sa facă ceva ce nu le convine (sau ce au consecințe ce nu le convine), sau care nu sunt forțate (de soartă) sa rezolve problemele altora (gen:ale părinților)... deci se știe foarte bine ca acele persoane nu fac niciun fel de depresie.
Însă faza cu "iar negarea ei este deja un semn clar ca o ai" este cretinitatea întruchipată deoarece este o tehnica persuasivă folosită exact de cei ce se ocupa de tratarea si eliminarea acestor elemente de presiune, si probabil ca făcea parte din limbajul psihologilor de la sfârșitul secolului XIX. Ar trebui sa facă un update înainte sa lălăie!
Foarte ușor se poate pune diagnosticul de schizofrenic ("rupt de realitate")tuturor persoanelor ce urmăresc seriale si filme deoarece pot uita de problemele lor reale. Eu ți-as sugera sa renunți la filme (si cărți de povesti) si sa mergi la un alt medic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se intampla ca devii dependenta de ele, si iti dai peste cap toti hormonii, iar atunci cand te vei opri din luat, vei avea mari probleme, palpitatii la inima, transpiratii noaptea, dureri de cap, stari de confuzie, depresie si asa mai departe.
Ar trebui sa existe o ramura, la noi, fix pe problema asta, ca sa explice pericolele pastilelor antipsihotice si antidepresive, ca lumea sa stie mai multe despre ele, efectele lor, cat si efectele lor atunci cand incetezi sa le mai iei, dintr-o data.