| ___hGLl a întrebat:

Buna! Am o întrebare, sunt eleva clasa a VII-a și am niște carii la dinții din față și o măsea rupta pe jumătate. Eu as vrea sa le fac. Cum se procedează? Am auzit ca la elevi/studenți e gratuit dar nu știu cum se procedează cu asta, unde trebuie sa merg sa fie gratuit? Si as avea nevoie urgent! Va mulțumesc pentru răspunsuri! O zi frumoasa va doresc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jamiraese a răspuns:

Am avut aceeași problema ca și tine la 14 ani ai gratuit da, mergi la dentist îți va cere sa mergi sa faci un film la Dinți apoi îți va cere niște date, îți va explica dentistul, eu am avut tot gratuit dar după 4 ședințe cam așa a trebuit sa plătesc anestezia 30 lei, tu doar du te și te ajuta dentistul happy

1 răspuns:
| sammie a răspuns:

În cabinetele stomatologice din Rețeaua de Medicină Școlară, toți elevii cu vârsta cuprinsă între 7 și 8 ani pot beneficia de sigilarea gratuită a molarului de 6 ani, un dinte definitiv special, foarte vulnerabil în fața atacului cariei dentare. Deci numai copii între 7 și 8 ani.