| Aoxkajcjw a întrebat:

Din vina unor carii poate sa iti miroase gura? Eu vad ca am doar 1 la dintii din față si o masea care e praf.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Da, mergi la dentist si dupa ce iti rezolvi dintii nu o sa mai ai halena

| Aoxkajcjw explică (pentru AdelinaC):

Eu stiu doar de 2 carii oare daca le rezolv imi va trece?

| AdelinaC a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

Cel mai probabil, da. Apoi ai grija la igiena, foloseste apa de gura, ata dentara si toate normele igienice care se impun. Iar ca alimentatie, evita ceapa, usturoiul, ouale, carnea prajita inainte sa te intalnesti cu cineva. Le poti manca atunci cand stii ca stai acasa pentru ca sunt necesare organismului, dar dau un miros urat al respiratiei. Functioneaza sa iei o guma cu aroma fructata (cea de menta dupa cateva minute mi se pare ca incepe sa miroasa urat, eu una nu o suport), sa mananci o fructa sau o inghetata aromata inainte sa iesi cu prietenii.

| Aoxkajcjw explică (pentru AdelinaC):

Deci guma cu menta nu e buna?

| AdelinaC a răspuns (pentru Aoxkajcjw):

Poate tie iti place. Mie mi se pare ca miroase f urat dupa cateva minute de mestecat, in vreme ce guma cu aroma fructata isi pastreaza mai mult parfumul. La fel simt si daca vine cineva langa mine care mesteca guma de menta, imi vine sa vars de la mirosul ala a rahat

| sierra1 a răspuns:

"o masea care e praf" - probabil asta e cauza problemei expuse!