| anonim_4396 a întrebat:

Cat dureaza un avort? este nevoie de merg la mai multe sedinte?(sper sa nu fie cazul) in curand trebuie sa imi fac analizele de sange si mi-e frica sa nu se vada(daca este o posibila sarcina), as vrea sa stiu cum se procedeaza! multumesc.Este urgent!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| cryssbby a răspuns:

Bună!
In functie de varsta sarcinii se vor utiliza diferite metode chirurgicale:
- Primul trimestru de sarcina (5-12 saptamani) - Aspiratia manuala cu vacuum sau aspiratia cu vid implica aspiratia tesuturilor uterului cu ajutorul unui tub de mici dimensiuni.
- Al doilea trimestru de sarcina (dupa 12 saptamani) - Tehnica chirurgicala include o combinatie intre aspiratia cu vacuum, dilatare si chiuretaj precum si utilizarea unor instrumente chirurgicale (cum ar fi forcepsul) pentru eliminarea testurilor fetale si placentare din uter. Aceasta metoda este mai des utilizata, intrucat presupune sanse mai scazute de aparitie a complicatiilor decat avortul prin inductie.
Intreruperea sarcinii prin aspiratie dureaza 10-15 minute dar recuperarea poate necesita internare in spital timp de cateva ore.
Şi nu, nu ai nevoie de mai multe şedinţe.
Oricum, nu face prostia asta. Omori un suflet.
O zi bună, sper că te-am ajutat.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa nu faci prostia sa avortezi, vei avea pe constiintă asta daca ai asa ceva dar se vede ca constiinta ta e zero, o crimă.

| alecsa91 a răspuns:

Mi-e scarbă! Cică "mi-e frică să nu se vadă"...da când ai stat crăcită nu ți-a fost frică? Om fără inimă!

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru alecsa91):

Exact, bun raspuns, BRAVO!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Vezi detalii despre avort la linkul :
http://www.provitabucuresti.ro/bioetica/avortul/proceduri-metode-avort

Dacă eşti MINORĂ, este necesar ACORDUL scris/semnătura unui părinte/tutore legal - părinte care trebuie să te ÎNSOŢEASCĂ la cabinet/clinică!

Toate cele bune.

| corbulalbrosu a răspuns:

Deoarece majoritatea considera avortul o crima tin sa precizez ca embrionul se formeaza/apare in saptamana a 8-a de sarcina cand devine practic vizibila. Pana la acea data totul se rezuma la o ingramadire de celure microscopice fara nicio forma umana.Pentru a te convinge iti trimit dimensiunea "fatului" pe saptamani. Saptamana sarcina
Lungime
Greutate

(cranio-caudal)

8 saptamani 1.6 cm 1 gram
9 saptamani 2.3 cm 2 grame
10 saptamani 3.1 cm 4 grame
11 saptamani 4.1 cm 7 grame
12 saptamani 5.4 cm 14 grame
restul tabelului il gasesti accesand link-ul :http://www.copilul.ro/......11386.html

| corbulalbrosu a răspuns:

Un avort clasic executat cu chiureta dureaza intre 30 si 50 de minute si se executa pe loc (o singura sedinta), bineinteles dupa o consultatie ginecologica prealabila in care s-au perfectat datele si pasii de urmat. Existenta hormonului de sarcina hCG in organism nu se detecteaza prin analiza desange decat daca este solicitata expres aceasta analiza/dorinta.

| giony54 a răspuns:

Dureaza cateva minute si te duci doar la control cum iti spune ginecologul.

| BeckhamRZM a răspuns:

' nu faceți bastarzi nasoli, n-o să muncească veci cot la cot cu noi ' - cum să avortezi? Potolește-te cu asta. Când nu i-ai pus prezervativul ăluia care ți-a băgat-o, nu ți-a fost frică, nu?