| alexutza222 a întrebat:

Am o mare fobie de ace si maine ma voi duce la doctor(chirurg!) sa vorbesc despre extractia maselelor de minte (trebuie sa mi le scot pe toate pentru ca am maxilarul prea mic). Intrebarea mea este cum sa fac sa imi pastrez calmul si sa nu incep sa plang pentru ca simplul gand imi provoaca plansul si o stare de agitatie pe care cu extrem de mare greutate o pot controla. Stiti daca exista vreun calmant sau cel mai bine somnifer pe care sa-l iau inainte de opreatie? Foarte important este ca nu-mi-e frica de d-l doctor sau spital, asistenta sau nici macar de operatia in sine, pe mine acul acela ma termina psihic. (Stiu ca e penibil, dar cred ca totul pleaca din copilarie, am avut de mica de-a face cu acele. ) Ca fapt divers cosmarurile mele sunt legate de analize de sange, injectii sau orice fel de ace care intra in corpul meu. Ciudat este ca pacientul nu arata ca mine, dar stiu ca sunt eu si totodata sunt acolo si privesc tot, apoi ma trezesc speriata. Cred ca v-am zapacit. Intrebarile mele sunt: Cum pot interpeta visul? Ce inseamna el? Cum pot invinge teama? Cum sa-i zic chirurgului, cu siguranta ii voi zice? Cum sa-mi controlez plansul? Pur si simplu si acum imi dau lacrimile, inchipuiti-va atunci. Sper ca e ok categoria, va multumesc anticipat si va rog din suflet sa nu radeti de problema mea petru ca eu chiar sunt dispreta.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

SI ce daca plangi? Si eu am plans cand a trebuit sa zic ca ok accept sa ma opereze de apendicita laughing e normal sa iti fie frica, doar e vorba de sanatatea si viata ta, niciun om normal nu ar dori sa fie taiat. Spune-i doctorului ca ai o teama mare fata de ace si incearca sa stai cu ochii inchisi sau sa le uiti la ceva in sala asltfel incat sa nu vezi acele.
Visele sunt doar moduri prin care subconstientul scapa de anumite tensiuni. La tine e clar, gandul ca va trebui sa fi intepata cu ace iti provoaca anxietate si stres care duc la aparitii acestor tulburari de somn.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Sa nu faci prostia sa iei calmante sau mai stiu eu ce dupa capul tau. Poate sa interactioneze cu anestezia si cine stie ce mai iese. Ii spui ca ai o frica de ace, iti va face o anestezie cu gel si nici nu simti cand iti face injectiile.

| alexutza222 explică (pentru suntserios):

Normal ca nu iau calmante de capul meu. Doar daca imi recomanda doctorul ceva(sper...). Multumesc mult pentru toate raspunsurile, m-ati linistit un pic.

| Radu284 a răspuns:

Sper ca va folosi anestezie locala, nu totala. Daca e locala, spune-i sa-ti dea cu un gel magic pe gingie inainte sa bage acul nu o sa simti nimic (si poti sa te uiti in alta parte ca sa nu vezi acul).

| cookie01 a răspuns:

Nu te lua dupa vise. Cosmarurile alea sunt din cauza fricii tale, inconstientul tau face asta. Trebuie sa te gandesti ca trebuie sa iti iei greata de ace odata. Plus ca medicina s-a modernizat, lumea cauta solutii care sa doara cat mai putin sau deloc. De exemplu, acum, asistentele invata cum sa faca o injectie mai bine, astfel incat sa nu doara. Deci s-ar putea sa nu te doara deloc la operatie. La extractie se mai injecteaza adrenalina, la persoanele sanatoase, si nu mai simti nimic. Iar de ace nu ai ce sa iti fie frice, oamenii se tem de extractia in sine, acele sunt un mizilic. Calmante nu cred ca e voie sa iei, fi sigura ca daca e necesar iti vor da medicii ceea ce ai nevoie. Le poti zice inainte ca ti-e frica, si vor avea mai mare grija. Sa nu razi dar eu te sfatuiesc sa zici niste rugaciuni inainte sau Tatal nostru de mai multe ori. In asemenea situatii cred ca e cel mai bun calmant. Succes!

| alexutza222 explică (pentru cookie01):

Fara adrenalina sunt cardiaca. Nu ma iau dupa vise, doar ca m-a speriat rau de tot acest cosmar pe arae l-am avut aseara.Cu siguranta le voi zice doctorilor.

| cookie01 a răspuns (pentru alexutza222):

Nu te mai speria, ca din cauza fricii ai cosmaruri. E practic o chestie de autosugestie. Tu trebuie sa fi optimista si totul va fi bine.

| alexutza222 explică:

Buna. Azi tocmai am fost sa vorbesc cu medicul. Mi s-a parut un om ok, chiar parea uman, cu siguranta daca ne-am fi cunoscut in alta circumstata as fi putut zice chiar super de treaba. Eram asa speriat si lacrimam, inca putin si incepeam sa plang, din fericire era amuzat si ma mai inveselea un pic. Am aflat ca pot face anestezie in vena si imi scot toate maselele de minte o data, dar el vroia sa-si mai aduca un coleg. Nu imi surade deloc ideea asa ca am vorbit sa ii scot 2 cate 2 cu anestezie in gingie cu un ac mis si inainte va da neparat cu spray anestezic. Zicea ca dureaza in functie de cum cooperez, poate dura 15 minute pe masea(de minte), dar si 30 de minute. A zis ca dupa o sa-mi dea pastile sa nu ma doara, nu stiu daca sa-l cred nu a fost prea clar(a sarit repede la alt subiect). Din fericire fiind la o clinica privata mama o sa sta cu mine in sala. Am aflat ca pot luat calmante sau pastile pentru anxitate ceva care sa-mi dea o stare de bine, curaj, din pacate nu somnifer pentru ca trebuie sa fiu traza. nu m-a lamurit in legatura cu gaura din locul maselei, pe net am citit ca unii il astupa cu ciment sa ceva de genul. M-a mai enervat si faptul ca nu foloseste fire care se resorb ci trebuie scoase. Oare ce se intampla daca nu le mai scot de frica la doctor ci acasa?

| edyman777 a răspuns:

De obicei si eu am o boala cu acele.Dar inainte de asta imi zic in gand : Sunt barbat ce **** mea. Daca esti fata poti incerca : nu mai sunt un copil si strangi din dinti. Succes