| bilushca90 a întrebat:

Am o mare nelamurire : am fost la un control ginecologic, la acest control uzual doctorita poate semnala o sarcina? sau trebuie un alt fel de control?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Doctorița poate sesiza sarcina dacă are mai mult de 6 săptămâni.
Pa, pa.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Dacă presupui că ai rămas însărcinată, faci ACASĂ 2 teste de sarcină pe bază de urină - vezi răspunsul pe care ţi l-am dat la cealaltă întrebare!
Acestea, dacă au acelaşi rezultat, au o "siguranţă" de 99 %.

Dacă vrei să fi sigură 100 %, atunci mai faci un test de sânge HCG - la medic/laborator ( la cel puţin 4 săptămâni DUPĂ actul sexual ).

La ginecolog NU se poate depista o sarcină, la o "vârstă" aşa de mică, decât TOT prin test de sarcină pe bază de urină ( pe care-l poţi face SINGURĂ acasă )...

Dacă sarcina este mai mare ( ca vârstă ), atunci se poate depista la ecograf sau chiar prin palpare.

Toate cele bune.

| Azµre a răspuns:

Mda... sunteți praf din puctul acesta de vedere nu știu de ce vă apucați să faceți sex dacă nu știți lucrurile elementare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur trebuie sa semnaleze!