| vintages11 a întrebat:

Buna am o masea care era inflamata m-a durut 3 zile ingrozitor si cand m-am trezit aveam umflat ochiu cu puroi si mama mi-a zis ca daca nu scot plomba sa vada gingia puroiul ajunge la creier si poti sa more e adv? eu acum iau antibiotice dar nu mi-am scos plomba si a zis mama ca daca iau antibiotice lucreaza si puroiul iese e adv si asta? help me

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Antibioticele nu vor face decat sa limiteze evolutia infectiei, sa o impiedice sa ajunga la creier si sa permita interventia de evacuare a abcesului.

gbrltdr
| gbrltdr a răspuns:

Sigur ai infectie in pulpa dintelui, asa ca trebuie sa ceri parerea stomatologului. Acum, nu stiu ce antibiotic ai luat, dar este bine ca ai luat pentru a restrange aria infectiei. Sigur n-ai sa mori. Mama ta te-a speriat ca sa consulti un stamatolog. S-ar fi putut sa fi stat in curent sau sa fi iesit dupa baie afara, iar zilele aceastea n-au fost foarte calduroase. Daca ai inceput tratamentul antibiotic, trebuie sa-l tii cel putin 5 zile. Cand s-a retras infectia, trebuie neaparat sa mergi la stomatolog sa vada ce ai la la vechea lucrare de la masea, altfel, el nu poate lucra pe infectie. Dar sa nu uiti sa consulti stomatologul dupa ce durerea te va mai lasa. Da? Succes!

| Dentist.ro a răspuns:

Cel mai important lucru pe care il puteti face in astfel de cazuri este sa mergeti de urgenta la medicul dentist. Exista si cabinete stomatologice non-stop. Nu trebuie sa ne ghidam dupa sfaturile nimanui din casa sau din jurul nostru. Dupa ce iti scoti maseaua trebuie sa faci asta http://www.dentist.ro/v-ati-scos-o-masea-ce-urmeaza

| Dentist.ro a răspuns:

Singurul pericol e ca daca dintele e aproape de sunis, se infecteaza acesta si atunci tratamentul e de lunga durata si costisitor. Deci trebuie sa mergi urgent la denstist. (raspuns oferit de doamna doctor Ioana Colceag)

| sexyGirl_1453 a răspuns:

Da e adevarat
eu am avut o matusa care tot problema ta o avea si i sa tot umflat pana la cap
si a ajuns la creier si a fost gata
sad
deci nu mai astepta si asculta de mama ta pentru ca iti vrea binele te pup si sa fi sanatoasa :*

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Faci doar ce-ti spune denstistul. El are pregatire de specialitate si stie cel mai bine ce trebuie si ce nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu stiu

| deli02 a răspuns:

De ce nu mergi la dentist? Intr-adevar un puroi netratat poate sa aiba urmari destul de grave. Tatalui meu i-a afectat inima un astfel de puroi. Du-te la dentist sa iti elibereze puroiul, si iti va spune el ce sa faci.

| ciobanu_1013 a răspuns:

Da e adevarat si bunicului meu i sa intamplat si dupa 6 luni a murit